E-VPRAŠALNIK ZA SPREMLJANJE STRANSKIH UČINKOV ZDRAVLJENJA KRONIČNE MIELOIČNE LEVKEMIJE
Za bolnike s kronično mieloično levkemijo (KML) je na voljo pomembna novost in pripomoček – spletni vprašalnik ViDis za preverjanje morebitnih neželenih učinkov zdravljenja z zdravili iz skupine zaviralcev tirozinske kinaze (TKI), kot so imatinib, nilotinib in dasatinib. Dostopnost spletnega vprašalnika ViDis omogoča vsem bolnikom enakovreden dostop do informacij o bolezni in zdravljenju ne glede na kraj bivanja in zdravljenja.
Pri zdravljenju KML z zdravili iz skupine TKI se pri bolnikih lahko pojavijo neželeni učinki zdravljenja. Pomembno je, da so bolniki nanje pozorni, da jih prepoznajo pravočasno, razumejo, zakaj nastanejo in jih z ustrezno prilagoditvijo in podpornimi terapijami omilijo ali povsem odpravijo, da ne vplivajo na kakovost njihovega življenja. Pri tem jim izdatno lahko pomaga tudi vprašalnik ViDis, ki je dostopen tu:
http://vidis.fri.uni-lj.si/bolniki/
Za vse kronične bolnike je pomembno, da so o svojem zdravstvenem stanju dobro informirani, da aktivno sodelujejo pri zdravljenju in da se o vseh vprašanjih ter morebitnih dilemah, zdravstvenih težavah ali morebitnih odločitvah glede zdravljenja vedno posvetujejo s svojim zdravnikom hematologom.
Omenjeni elektronski vprašalnik je nastal na podlagi sodelovanja Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, v projektu ŠIPK (Študentski inovativni projekti za družbeno korist). Nosilka projekta je bila Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani, partnerici v projektu pa sta bili še Fakulteta za računalništvo in informatiko ter Fakulteta za farmacijo Univerze v Ljubljani.
Projekt so pod pedagoškim mentorstvom prof. dr Nataše Debeljak iz MF UL, doc. dr. Irene Preložnik Zupan, spec. internistke in hematologinje, doc. dr. Mihe Moškona iz FRI UL ter delovnim mentorstvom Kristine Modic in Milene Remic iz Združenja L&L, zasnovali in pripravili prizadevni študenti vseh treh fakultet.