8. december 2023
Potrditev dobrega dela in spodbuda za prihodnost
»Tovrstni povezovalni dogodki, na katerih na enem mestu svoje poglede združijo vsi ključni deležniki, so redki, a izredno pomembni. Izmenjava izkušenj iz prakse, primerjava strokovnih, analitičnih, znanstveno podkrepljenih podatkov pa tudi soočenje z zaskrbljujočimi dejstvi niso samo pomemben vpogled za nadaljnje korake, temveč tudi vezivo, ki združuje odločevalce in strokovnjake na ravni regije,« je po dogodku dejala Kristina Modic, izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L. Modičeva je na dogodku skupaj s kolegi zagovorniki bolnikov iz drugih držav regije sodelovala v razpravi, ki jo je vodil Gerard Dunleavy iz raziskovalne organizacije The Economist Impact.
Razprava je predstavljala začetek na dogodku napovedane analize stanja v obravnavi bolnikov z diseminiranim plazmocitomom v vseh državah srednje in vzhodne Evrope ter Baltika, ki jo bo The Economist Impact izvedel med vsemi ključnimi deležniki v naslednjih šestih mesecih. Zakaj ravno za diseminirani plazmocitom? Zato, ker je to oblika krvnega raka, pri kateri je bil v zadnjih 10 letih zabeležen velik inovativni preboj na področju zdravljenja.
»Na dogodku je bil predstavljen tudi Globsecov indeks zdravstvene pripravljenosti držav, ki je Slovenijo uvrstil na najboljše mesto med državami srednje in vzhodne Evrope. To pomeni, da imamo odlične pogoje in kriterije pripravljenosti in prepričana sem, da k temu pripomorejo tudi dobra in konstantna sodelovanja med vsemi deležniki. Nadejam se, da bo analiza Economist Impact ponovno potrdila pomen takšnega sodelovanja, ki Slovenijo že sedaj postavlja ob bok zahodni Evropi,« je dodala Modičeva.
Preliminarni zaključki The Economist Impecta namreč kažejo, da srednja Evropa v dostopnosti do sodobnih terapij na področju diseminiranega plazmocitoma zaostaja za zahodno Evropo. Analiza, ki bo z natančnimi rezultati postregla v sredini naslednjega leta bo podala pomembno podatkovno platformo, na kateri bo mogoče definirati nadaljnje ukrepe za zmanjševanje razlik v oskrbi bolnikov z diseminiranim plazmocitomom v državah srednje in vzhodne Evrope ter Baltika.
Potrditev za slovensko stroko, odločevalce in bolnike
Zaključki dogodkov, kot je bil pretekli v Pragi, so za domačo strokovno in splošno javnost pomembni in vredni poudarka, saj sporočajo, da je Slovenija v regiji na vrhu po dostopnosti do sodobne obravnave in gre ob bok Zahodni Evropi, kar le še okrepi zaupanje v naše strokovnjake in sistem, ko človek resno zboli.
»Biti najboljši v regiji je pohvala in odgovornost hkrati. Je spodbuda za nove korake in zaveza do vseh, da bodo ti v prihodnosti še boljši. In je seveda tudi pomembna energija, ki jo našim bolnikom lahko predamo v trenutkih njihovega boja z boleznijo. Z upanjem zremo v leto, ki je pred nami, pripravljeni, da s svojimi znanji in spoznanji pomagamo tudi bolnikom in kolegom iz regije, kjer je situacija precej, precj slabša,« je še dejala Modičeva.
Video: