17.6.2020
NA OBISKU - roman, ki vrača nazaj v življenje
Nekatere knjige so pisane za vsakogar. Roman Na obisku mlade avtorice Martine Pinterič, ki je pred kratkim izšel v založbi Litera, je natanko to. Avtorica je v kratkem romanu skozi svojo izkušnjo z limfomom našla način, kako preseči tematiziranje spopadanja z boleznijo in ustvarila zgodbo, ki bo navduševala slehernega bralca. Iskreno, brez zadržkov, pa tudi s polno motivacije, odpira vprašanja in spoznanja, s katerimi se sreča slehernik na točki osebnostnega razvoja. Zato verjamemo, da roman NA OBISKU v življenje lahko vrača vsakogar, ne le bolnika, ki se spopada s težko boleznijo. Knjiga je naprodaj v spletni knjigarni založbe Litera in v knjigarnah po Sloveniji, avtorica in založba pa bosta od vsakega nakupa knjige, podarili 2 evra za podporne programe za bolnike s krvnim rakom, ki jih izvaja slovensko Združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L.
»Kot urednik z dvajsetletno kilometrino sem se neštetokrat srečal z rokopisi, v katerih so avtorji popisovali svoje izkušnje s to ali ono boleznijo. A nikoli nisem bral tako iskrene, poetične in silovite pisave kot je pisava Martine Pinterič. V svojem romanu Na obisku avtorica bralca tako rekoč ne vodi okoli vodnjaka, pač pa mu neposredno iz vodnjaka nalije kristalno čisto vodo besed. Tekst seveda ni lahkotno branje in zahteva visoko stopnjo bralčeve pozornosti, a je zato estetski presežek, ki ga dobi, toliko večji. Če je bil avtoričin prvotni namen romana zapisovanje samo, pa se je takoj ob predaji rokopisa tako rekoč sam od sebe ponudil drug namen; to pa je pomoč bolnikom s krvnimi raki. Zato sva se skupaj odločila, da del prihodka od vsakega prodanega izvoda nameniva za pomoč programom za bolnike s krvnimi raki,« pravi Orlando Uršič, direktor založbe Litera.
Knjiga NA OBISKU pa ni nastala načrtno. Pričela se je kot pogovor avtorice same s seboj. »Kmalu po tem, ko sem napisala prvi dve poglavji, sem ugotovila, da bi morda lahko pomagala ali bila zanimiva tudi komu drugemu – tistemu, ki se je sam kdaj znašel v tej situaciji, tistemu, ki se sprašuje, kako je, nenazadnje pa vsem, ki so pripravljeni odpreti srce,« pojasnjuje Martina Pinterič in dodaja: »Vedno sem se obračala k pisanju, ko so bile besede pretežke, da bi našle pot. Največkrat so me našle šele, ko so bile prelite na papir. Pisati sem začela, ker je v meni ostalo preveč vprašanj, misli in, nenazadnje, končal se je svet, v katerem je veljalo pravilo vse ali nič. In vrnil se je svet, v katerem sem živela prej, svet, ki ne pozna samo sedaj, ampak tudi jutri. Kako se spraševati o prihodnosti, ko si več kot leto dni živel v sedanjosti? Vse to je bil povod nastanku knjige, ki je pred vami.«
Podpora programom, ki vračajo nazaj v življenje
Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, izvaja različne podporne programe, ki bolnikom s krvnimi raki pomagajo izboljševati kakovost življenja, doprinašajo k uspehu zdravljenja in okrevanja ter po bolezni in zdravljenju bolnike vračajo nazaj v vsakdanje življenje. Med drugim izvajajo tudi program celostne rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja, veliko pozornost pa namenjajo tudi osveščanju bolnikov o preventivi in pomenu prepoznavanja poznih posledic zdravljenja. »Roman naše članice Martine Pinterič v združenje prinaša veliko pozitivnih misli, spodbud, vedrine, seveda pa tudi prelepo gesto donacije dela sredstev od vsake prodane knjige. Slednja bodo pripomogla k izvedbi za bolnike nujnih podpornih programov, ki jih v združenju izvajamo v sodelovanju z različnimi zdravstvenimi strokovnjaki in prostovoljci,« je dejala Kristina Modic, izvršna direktorica Združenja L&L.
Knjiga je naprodaj v spletni knjigarni založbe Litera (http://www.zalozba-litera.org/Pages/Knjiga.aspx?BookID=453) in prodajnih mestih MK (Emka.si).
O avtorici
Martina Pinterič je študirala južnoslovanske študije in filozofijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Trenutno na obeh smereh dokončuje magistrski nalogi. Tema magistrske naloge na južnoslovanskih študijih je Pisanje kot terapija, na smeri filozofije pa Čustva, neizrekljivo in rak. Pri 24 letih je avtorica zbolela za Hodgkinovim limfomom, rakom limfatičnega sistema, vrsto krvnega raka, ki je, vsaj v zgodnjih stadijih, največkrat lociran oz. omejen na eno skupino bezgavk, lahko pa je tudi razširjen. Najpogosteje se pojavlja med mladimi (15-40 let). Avtorica je bila diagnosticirana, ko je bila bolezen v 2. stadiju, znotraj telesa je bila takrat locirana v mediastinumu, vratnih bezgavkah ter delno v bezgavkah pod pazduho. Zdravljenje je potekalo eno leto, vsebovalo pa je 8 kemoterapij in 17 obsevanj. Po uspešnem zaključku zdravljenja je prešla v remisijo. Avtoričin srečen konec ali bolje rečeno nov začetek, traja že 5 let.