16. april 2024
Preventiva in podpora za kakovost življenja bolnikov in svojcev
13. 4. 2024 smo se v Termah Olimia izobraževali, ozaveščali, podpirali in družili na Dnevu bolnikov in svojcev, ki že več kot 10 let tradicionalno poteka vsako leto aprila v okviru strokovnega hematološkega srečanja Združenja hematologov Slovenije.
V Termah Olimia se je zbralo 105 bolnikov in svojcev ter številni strokovnjaki. Dogodek sta organizirala Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L in Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije.
Na letošnjem srečanju smo se posvetili preventivi in celostni obravnavi, ki pomembno prispevata k uspehu zdravljenja, obvladovanju bolezni in kakovosti življenja. Tako med boleznijo kot po njej.
V uvodnem nagovoru je predsednik Združenja hematologov Slovenije, doc. dr. Matevž Škerget, spec. hematolog izpostavil pomen sodelovanja organizacij bolnikov in stroke, predstavil, kje smo na področju zdravljenja krvnih rakov in odgovoril na številna vprašanja udeležencev.
Klinična psihologinja, dr. Vesna Radonjič Miholič, nas je v svojem predavanju spodbudila k razmišljanju, saj je odlično in zelo natančno povzela tako vidik bolnika kot vidik svojca pri soočanju in življenju z boleznijo. Seznanila nas je z različnimi psihološkimi viri moči pri življenju z boleznijo in nas obogatila s številnimi drobnimi in pomembnimi nasveti za lažje premagovanje čustvenih in psiholoških izzivov. Uvod v predavanje dr. Radonjič Miholič pa je bil video osebne zgodbe soočanja z diseminiranim plazmocitomom bolnice Metke Kržan.
V nadaljevanju smo se posvetili vlogi prehrane pri zdravljenju krvnih rakov. Spec. internistične onkologije in radioterapije s KOH UKC LJ dr. Mirjana Rajer nam je predstavila vlogo in pomen klinične prehranske obravnave za uspeh zdravljenja, boljšo kakovost življenja in preživetje bolnika.
Razložila je, kaj se dogaja z bolnikovo presnovo v času bolezni in zdravljenja, katera hranila so zanj pomembna in opozorila na pasti različnih diet v času bolezni in zdravljenja. Njeno predavanje je bilo podkrepljeno tudi z video posnetkoma prof. dr. Nade Rotovnik Kozjek, vodje enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu. V enemu od videov prof. dr. Rotovnik Kozjek poudari pomen redne telesne aktivnosti za optimalen izkoristek prehrane in uspeh zdravljenja, kar je v svojem predavanju poudarila tudi dr. Rajer.
Sledilo je predavanje prof. dr. Irene Preložnik Zupan, spec. hematologinje s KOH UKC LJ, ki se je posvetila pomenu celostne obravnave bolnika v času bolnišničnega zdravljenja in po njem. Še posebej se je posvetila pomenu rehabilitacije in našega programa, ki za Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, že 7. leto izvaja v partnerstvu z Združenjem hematologov Slovenije in v sodelovanju s strokovnjaki za rehabilitacijo. Več o programu: https://nazajvzivljenje.si.
Maja Ogrinec, diplomirana fizioterapevtka s KOH UKC LJ, ki vodi fizikalni modul v programu rehabilitacije, je predstavila pomen telesne aktivnosti v času zdravljenja in podala priporočila za vadbo doma. Poudarila je, kako pomembno je, da zberemo moč tudi, ko je najtežje, saj to ohranja našo mišično moč, ki pomembno prispeva k uspehu zdravljenja in dobremu počutju.
Ob koncu se nam je pridružila tudi diplomirana medicinska sestra iz hematološkega oddelka SB Novo mesto in predstavila trenutno delovanje oddelka po tem, ko so pred časom zaradi upokojitve izgubili hematologinjo. Trenutno obravnava v tej bolnišnici poteka ob pomoči ljubljanskih hematologov, ki prihajajo v njihovo hematološko ambulanto.