30. junij 2023
Na obisku pri izr. prof. dr. Heleni Podgornik
Izr. prof. dr. Helena Podgornik je diplomirala na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani, kjer je tudi magistrirala in doktorirala. Kasneje je s področja medicinske biokemije in laboratorijske medicinske genetike še specializirala. Na Kliničnem oddelku za hematologijo je zaposlena že dve desetletji, od leta 2008 vodi Specializirani hematološki laboratorij, edini te vrste v državi, kjer opravljajo najzahtevnejše preiskave v hematoonkologiji. Raziskovalno in pedagoško se dr. Podgornik ukvarja s področjem hematoonkologije in laboratorijske diagnostike v hematologiji.
Svojo poklicno pot je začela v biotehnologiji. Po desetih letih je sprejela drzno odločitev in akademsko okolje zamenjala s Kliničnim oddelkom za hematologijo, česar nikoli ni obžalovala. Nasprotno, po dvajsetih letih meni, da jo je življenje kot Alkimista po vijugastih poteh vodilo k preučevanju kromosomov, kar je bila tudi njena izvorna mladostniška želja. To delo ji še danes predstavlja velik izziv in nenehno učenje, saj se razvoj ravno na področju citogenetike odvija s silovito hitrostjo.
Predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo prof. dr. Samo Zver je pred časom zapisal, da njen laboratorij velja za »srce in možgane sodobne hematološke klinike«. Dr. Podgornik to pripisuje tesni povezavi laboratorija in kliničnega dela v hematologiji, pa tudi visoki strokovni usposobljenosti 30 sodelavcev laboratorija, ki poleg laboratorijskega dela opravljajo tudi znanstveno raziskovalno in pedagoško delo v terciarni ustanovi, kakršna je UKC Ljubljana. Glede »srca« pa meni, da je laboratorijsko delo tisti del zdravstva, ki je nevidno in vendar ključno, da procesi v hematologiji lahko delujejo, saj za prav vsako epruveto, ki prispe v njihov laboratorij, stoji človek. Zato se zaposleni zavedajo, da je vsaka posamezna preiskava namenjena dobrobiti bolnika in ekipa Specializiranega hematološkega laboratorija svoje delo zares opravlja s srcem, pripoveduje dr. Podgornik.
Čeprav je laboratorijska diagnostika precizno, večstopenjsko in objektivno delo, je šesti čut strokovnjaka pri tem še kako pomemben, saj ga prav ta nemalokrat vodi, da neke okoliščine ponovno preveri, presodi in ovrednoti, poudarja dr. Podgornik. In še, da laboratorijski izsledki niso pomembni zgolj za celovito opredelitev bolezni, temveč v sodobni hematologiji napovedujejo potek bolezni in zdravnika usmerjajo k izbiri najučinkovitejšega pristopa zdravljenja za posameznega bolnika ter omogočajo natančno spremljanje bolnika v procesu zdravljenja in po njem.
Kljub temu, da večina zaposlenih v laboratoriju bolnikov ne srečuje, jih skozi svoje delo spremljajo mesece in leta in njihove zgodbe nemalokrat doživljajo tudi na zelo osebni ravni. Navdušuje jo izjemen napredek v hematoonkologiji, ki omogoča boljši vpogled in razumevanje bolezni in posledično posamezniku prilagojeno zdravljenje, izbrano glede na specifične lastnosti njegove bolezni. Obstoj vedno več sodobnih in slovenskim bolnikom dostopnih zdravil ter razvoj novih terapevtskih pristopov jo navdajata z optimizmom, hkrati pa ta napredek od strokovnjakov laboratorijske diagnostike v hematologiji terja tudi stalno spremljanje novosti in nenehno učenje.
Pred letom dni se je Specializirani hematološki laboratorij po letih prizadevanj za ustrezne prostore končno preselil v DTS - Diagnostično terapevtsko službo, kar zaposlenim omogoča hitrejše in kakovostnejše izvajanje tudi najbolj zahtevnih preiskav ter povečanje raziskovalne dejavnosti, brez katere v hematologiji in medicini nasploh, ni napredka.
Voditi tak laboratorij pa za vrhunsko strokovnjakinjo ni najpomembnejša vloga, ki jo opravlja v življenju. Ena je za prof. dr. Heleno Podgornik namreč vendarle pomembnejša.
Katera, izveste v podkastu.
Vabljeni k poslušanju: https://youtu.be/Ck8zuDbHuvI
S prof. dr. Heleno Podgornik se je pogovarjala Slavka Brajović Hajdenkumer.