12. januar 2023
Na obisku pri prof. dr. Samu Zveru
Gost prvega podkasta Na obisku v letu 2023 je predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana prof. dr. Samo Zver, dr. med., spec. interne medicine in hematologije ter spec. klinične farmakologije. V pogovoru predstavi novosti, ki jih v letošnjem letu načrtujejo na Kliničnem oddelku za hematologijo, napredek v razvoju lastne proizvodnje celične terapije CAR-T, ki ga snujejo skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani, ter stalnico na njihovem oddelku – to je predvsem skrb za kakovostno in dostopno obravnavo hematološko – onkoloških bolnikov ter sledenje najnovejšim dognanjem v medicini ter raziskovalno delo za učinkovito, dostopno in trajno vzdržno obravnavo bolnikov.
Pogovor med profesorjevim dežurstvom pa smo začeli z aktualnimi vprašanji, ki se jih prof. dr. Zver ne otepa, a hkrati ne jadra na valovih populizma. Prav nasprotno – pošteno pove, kar ve; česar ne, prav tako; ne presoje o vsem počez, temveč govori, kar meni, da je prav, četudi kdaj grobo in ne ravno oportunistično. Zato profesor Zver ohranja osebno in žanje zaupanje bolnikov in javnosti širše.
Na dan našega srečanja se je prvič sestal Strateški svet za prehrano pri predsedniku Vlade RS, ki je pred časom zaradi svoje sestave, v kateri prvotno ni bilo nobenega zdravnika, vodili pa naj bi ga zagovorniki brezmesne prehrane, med resničnimi prehranskimi strokovnjaki dvignil nemalo prahu. Po zaslugi opozoril medicinskih strokovnjakov, predvsem avtoritete s področja klinične prehrane prof. dr. Nade Rotovnik Kozjek, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana, so to posvetovalno telo nekoliko dopolnili.
Prof. dr. Zver meni, da je treba strokovne odločitve prepustiti stroki, kot tudi sam popravilo avtomobila prepušča avtomehaniku in ne pač komurkoli, ki se počuti poklicanega za »popravilo njegovega avtomobila«. In ustrezna prehrana je, posebno za onkološke bolnike, ki, kot ilustrira sogovornik, nosijo »20 kilogramskega parazita v obliki raka v nahrbtniku, ki pojedo polovico dnevnega vnosa hranil«, preveč pomembna zadeva, da bi jo na najvišji ravni urejal kdorkoli. »Prehrana ni hec«, sklene dr. prof. Zver.
Vprašanja, ki zadevajo zdravje prebivalstva, so tudi sicer izjemno pomembna in resna. V pogovoru tako izvemo, da je prof. dr. Samo Zver eden izmed 14 tisoč »srečnikov« v Mestni občini Ljubljana, ki so ostali brez osebnega zdravnika. Zato si dr. Zver, ki je prvi teden novega leta zbolel za blago gripo, ni mogel urediti bolniškega staleža. Seveda pa ni delal na kliniki polni najobčutljivejših bolnikov. Kako je rešil zagato, pojasni v podkastu.
Prof. dr. Zver ne ve, kako je prišlo do verižne reakcije kolapsa primarnega zdravstva predvsem, a ne izključno, v Ljubljani, zato o odgovornosti zanj ne želi soditi, zelo jasno pa opozarja, da je takšno stanje nedopustno. Začuden je nad izvajanji ministra za zdravje, ki je pred časom dogajanje v družinski medicini in zastoje na ljubljanski urgenci pripisoval nekakšnim zarotam interesnih skupin. Prof. dr. Zver poudarja, da družinski zdravniki niso delomrzneži, da delajo v splošnem izredno korektno in da podobno kot urgentna služba v UKC Ljubljana, natančneje Internistična prva pomoč – IPP, že desetletja delujejo preko vseh zmogljivosti.
O napredku lastne proizvodnje celične terapije CAR-T, s katero bodo na kliničnem oddelku zdravljenje začeli spomladi, korektnem sodelovanju z regulatornimi organi in ZZZS, vzpostavitvi zmogljivosti za levkaferezo in citaferezo, ki jih bodo letos samostojno izvajali na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana, o Centru za napredna celična zdravljenja, ki ga snujejo skupaj s partnerji, prenovi vodovodnih cevi na oddelku in drugih novostih, zaradi katerih prof. dr. Samo Zver pravi, da bi njegov oddelek potreboval tri predstojnike, pa v podkastu Na obisku.
S prof. dr. Samom Zverom se je pogovarjala Slavka Brajović Hajdenkumer.
Vabljeni k poslušanju!