NA OBISKU pri prof. dr. Samu Zveru, dr. med.
9. julij 2021
Gosta prvega podkasta Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo NA OBISKU od letošnjega februarja pozna vsa Slovenija. Prof. dr. Samo Zver je vrhunski strokovnjak, zdravnik, specialist internist hematolog, dr. znanosti, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana ter profesor na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Velja tudi za vztrajnega, prizadevnega, neomajnega, neposrednega in včasih trmoglavega človeka, ki ne skriva svojih čustev in občutkov.
In tega drugega, njegovega bolj osebnega življenja, smo se dotaknili tokrat. Zanimalo nas je, kje počitnikuje, zakaj smo ga dolga leta vsako jutro srečevali s sinom na kolesu, kaj navdihuje njegovi hčeri, zakaj je njegov hrošč rdeč, kaj bo počel čez deset let in zakaj pri svojih pacientkah nikoli ne zgreši lepe roza rutke….
Ob nizanju znanstvenih in strokovnih nazivov, ki jih je dosegel, prof. Zver skomigne z rameni in pravi, da je vse skupaj »solata«, da bi bila ime in priimek na začetku pogovora povsem dovolj. A hkrati priznava, da se včasih sam prav dobro ne zaveda pomena svojih dosežkov. Tako sta ga hčeri nekoč okarali, zakaj jima vendar ni povedal, da je profesor na ljubljanski Medicinski fakulteti, pa jima je odvrnil, da ker to pač ni nič takšnega. Hčeri pa sta vztrajali, da vendar vsakdo tega res ne počne. Profesura se mu zdi v zadnjih letih vedno bolj zanimiva, saj ima kot nosilec predmeta Kri in predmeta Hematologija v sklopu Interne medicine priložnost sooblikovati zanimiva in študentom prijazna predmeta, kar jim omogoča, da bodo hematologijo kot mladi zdravniki zares vzljubili in jo znali.
V zadnjem letu je precej popularna telemedicina, ki pa ji prof. dr. Zver ni posebej naklonjen: «Tele ima dvojni pomen. Tele pomeni, da je nekaj daleč, ali da se nekdo obnaša kot tele. Na daljavo ni mogoče ugotavljati bolnikovega stanja, kaj pa šele bolnika zdraviti, to je skregano z logiko.« V medicini stavi na pogovor, dobro anamnezo, dober klinični pregled in dobro poznavanje krvne slike, ki je »hematološki« EKG in je poceni in učinkovita preiskava.
Študenti in bolniki imajo prof. dr. Zvera radi. Radi imajo njegovo neposrednost, zavzetost in tudi humor. »Jaz sem z vsemi malo neresen, kadar si glede na okoliščine to seveda lahko privoščim. Da se z bolnikom pošalim, da mu pokažem, da ga razumem in da sem tudi sam le človek. Se mi zdi, da je to tisto, kar rabimo kot ljudje. Zavedam se, da sem lahko jutri na isti postelji, na kateri danes leži moj bolnik.«
Ne le za nazive, tudi za funkcije mu ni prav dosti mar, pripoveduje prof. dr. Zver: »Predstojnik sem, ker imam to hematologijo rad. Na hematologijo sem prišel kot slepi strelec in to delo mi je dalo vse, kar človek rabi za strokovni in poklicni razvoj. Imel sem šefa profesorja Petra Černelča, ki je vedno razumel, me podpiral in mi nikoli ni rekel ne. Imel sem možnost narediti akademsko kariero…. Videl sem pol sveta in pride čas, ko moraš nekaj vrniti temu, kar te je naredilo. In zdaj sem v poziciji, da hematologiji to vračam.«
Prof. dr. Zver je gonilna sila projekta vzpostavitve celične terapije CAR-T. Projekt je zaradi epidemije novega korona virusa zastal in vendar ga to ni omajalo v nameri, da stori vse, da bi projekt v dobro bolnikov s krvnimi raki čim prej zaživel. Skupaj z Slovenskim združenjem bolnikov z limfomom in levkemijo je zagnal kampanjo zbiranja donacij za nakup potrebnih CAR-T naprav in v kratkem času je UKC Ljubljana s pomočjo zbranih donacij dobil ne ene, temveč dve napravi ter še tretjo, ki jo je UKC Ljubljana neposredno darovalo slovensko podjetje. »Če veš, da je nekaj prav, to narediš. Tukaj ni druge matematike in ko to veš, je vse lahko.«
Vas zanima več? Vsak petek nov posnetek.