24. september 2021
Na obisku pri Jaki Cepcu
Prof. dr. Jaka Cepec je prvi, najbrž pa ne tudi edini pravnik Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, katerega predsednik je.
Je tudi predavatelj na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer študentom med drugim razodeva zagonetke insolvenčnega prava, primerjalne ekonomske analize, položaja terjatev delavcev v insolvenčnih postopkih in podobno zapletenih zadev.
Toda Na obisku beseda ni tekla o njih, temveč o Jakovem življenju, ki je na pragu 40. let doživel že marsikaj. Ob 18. rojstnem dnevu se je srečal z levkemijo in vsemi napornimi preizkušnjami, ki sodijo poleg. Jo uspešno prestal, opustil idejo o kondicijskem trenerstvu, se vpisal na pravo, diplomiral, doktoriral, danes pa svoje znanje prenaša na prihodnje generacije ekonomistov. Med študenti je zelo priljubljen, čeravno velja za strogega profesorja. In vendar včasih skupaj spijejo kavo, saj je prepričan, da sproščen študijski proces prinaša boljše študijske rezultate.
Priimek Cepec se je v njegovi rodni Dravski dolini izgovarjal drugače, kot se v Ljubljani, kjer Jaka z omembo svojega priimka vedno znova izvabi hudomušen odziv. A svojim študentom pravi, da če je uspelo »cepcu«, bo zagotovo tudi njim. Pravnika od glave do pete sta vzgajala tožilka in sodnik, kar je pomenilo, da so se družinski pogovori ob večerih neredko vrteli predvsem okoli primerov, s katerimi sta se starša srečevala pri delu, pripoveduje Jaka. Zato ne preseneča, da se je za študij prava odločil tudi sam. In ja, tudi njegova soproga je, kakopak, pravnica.
Središče Jakovega življenja so njegova dekleta. Poleg žene Zale še dve hčerkici, za kateri pravi, da sta njun dar. Še posebej, ker po njegovi težki bolezni starševstvo ni bilo samoumevno. Deklici imata prednost pred vsem, povedo dobro obveščeni. Tako je Jaka med našim pogovorom na primer mimogrede rezerviral še vstopnice za ogled Tačk na patrulji ????.
Seveda smo se v pogovoru s predsednikom združenja dotaknili tudi številnih podpornih programov, ki jih pripravljamo za člane. Teh je iz leta v leto več in Jaka pravi, da si še pred nekaj leti ni mogel predstavljati, da lahko združenje razvija toliko projektov za bolnike. Sam se v združenju posveča predvsem preučevanju pravic onkoloških bolnikov na področjih socialnega varstva, zdravstvenega zavarovanja, pravice do pozabe, sprejemanja informiranih odločitev in podobnim.
Vas zanima več? Vsak petek nov posnetek.