8. oktober 2021
Na obisku pri dr. Tanji Južnič Šetina
Gostja tokratnega podkasta Na obisku je doktorica znanosti, spec. interne medicine in internistične onkologije, dolgoletna zdravnica na Oddelku za limfome na Onkološkem inštitutu Ljubljana in prejemnica priznanja »Moja onkologinja 2021« po izboru bralcev portala Viva. To je dr. Tanja Južnič Šetina, dr. med., ki je bolnikom z malignimi limfomi predana že dolgih 28 let.
Da bi postala zdravnica, si je želela že kot deklica. Še več, medicino študirata tudi njena otroka. Dr. Južnič Šetina bolniki poznajo kot umirjeno, realno in prijetno zdravnico. Doktorico, ki težkih zgodb ne olepšuje in hkrati bolniku vedno daje upanje. Bolniki cenijo, da je dostopna in jim je vedno na voljo. Vrednosti tega smo se začeli še bolj zavedati v času epidemije, ko so marsikateri bolniki, predvsem na primarni zdravstveni ravni, izkusili, kako težko je priti do svojega zdravnika.
Skromna zdravnica je bila nad priznanjem »Moja onkologinja 2021« presenečena, saj da so med bolniki zelo priljubljeni tudi številni njeni kolegi ter da limfomi vendar niso najpogostejši raki. A se hkrati zaveda, da nekatere bolnike na oddelku spremlja leta in leta, da spozna tudi njihove svojce in da se skozi čas drug na drugega navežejo.
Zato jo še toliko bolj prizadene, kadar je izhod bolezni slab, posebej, kadar gre za mlajše bolnike. Pri raku, kljub temu, da zdravljenje v onkologiji izjemno napreduje in so limfomi dobro ozdravljive ali zazdravljive bolezni, zagotovil ni. So pa prognoze limfomov precej boljše kot pred časom in na oddelku tako beležijo veliko več veselih kot žalostnih zgodb.
Pomembno je, poudarja dr. Južnič Šetina, da se posebej mladi bolniki, ki navadno zbolevajo za hodgkinovim limfomom, po zaključenem zdravljenju redno udeležujejo kontrolnih pregledov na Onkološkem inštitutu Ljubljana, saj naporno onkološko zdravljenje lahko pusti pozne posledice.
Vemo, kakšnega zdravnika si navadno želimo bolniki, ne pa tudi kakšnega bolnika si želijo zdravniki. Na to vprašanje dr. Južnič Šetina izstreli, da takega, ki zaupa klasični medicini, ki sprejme priporočeno zdravljenje in ki ga na koncu uspešno pozdravijo.
Nekoč alpinistka se danes v prostem času ukvarja predvsem s kolesarjenjem, obiskovanjem bližnjih vrhov in tudi s trekingom. Najraje ima tiste v daljnih deželah, kamor se s prijateljico že tradicionalno odpravi enkrat na leto, kar ji prinaša odklop od težkih zgodb, s katerimi se kot onkologinja sooča. Večji del dopusta pa preživlja z možem, nekdanjim alpinistom, danes pa navdušenim kolesarjem in trenerjem mladih kolesarskih upov.
Vas zanima več? Vsak petek nov posnetek.