24. junij 2022
Na obisku pri asist. Karli Rener
Gostja tokratnega podkasta Na obisku je asist. Karla Rener, dr. med., specialistka interne medicine, specialistka intenzivne medicine in specialistka hematologije s Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana.
Ob ponovnem naraščanju okužb z novim koronavirusom v Sloveniji smo se pogovarjali o ukrepih za obvladovanje covid-19 in novem preventivnem zdravilu, ki posebej ranljive bolnike ščiti pred samo okužbo s SARS-CoV-2.
Preventivno zdravilo je namenjeno imunsko oslabljenim bolnikom, ki so se na cepljenje proti covid-19 slabše odzivali, torej tudi nekaterim hematološko-onkološkim bolnikom. Z aplikacijo tega preventivnega zdravila, ki ga posebej ogroženi bolniki prejmejo preden pridejo v stik z okužbo, so nedavno začeli tudi v slovenskih bolnišnicah. Tudi na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana, kjer določene bolnike na prejem tega zdravila tudi posebej vabijo in naročajo.
Čeprav smo pandemijo covid-19, ki je dve leti krojila naša življenja in povzročila prenekatere stiske, v pomladnih mesecih vsi z veseljem postavili na stran, tega najbolj izpostavljeni kronični bolniki ne bi smeli. Kajti okužba z novim koronavirusom se lahko pri onkološko - hematološkem bolniku z imunsko pomanjkljivostjo tudi usodno zaplete, opozarja dr. Rener.
V raziskavah namreč ugotavljajo, da imunsko oslabljeni posamezniki predstavljajo kar 40 % delež popolnoma cepljenih bolnikov s covid-19, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, saj je zaščita s cepljenjem pri njih manj učinkovita. In prav za te bolnike je dobrodošla novost v preventivi - predizpostavitvena zaščita (PrEP). Gre za novo zdravilo, ki je namenjeno predvsem osebam s hudimi imunskimi motnjami. To je kombinacija dveh dolgodelujočih monoklonskih protiteles (tiksagevimab/cilgavimab – Evusheld®), ki osebo ščitita pred okužbo s SARS CoV-2. Namenjeno je odraslim in mladostnikom, starejšim od 12 let. Glede na raziskave pa ti učinkovini za 77 % zmanjšata tveganja za okužbo z novim koronavirusom. (prof. dr. Janez Tomažič, časnik Delo 23. april 2022)
Kdaj, kako in pod kakšnimi pogoji bolnik preventivno zdravilo prejme, kakšni so neželeni učinki in zakaj je cepljenje proti covid-19, kljub prejemu tega zdravila, še vedno priporočeno, izveste v podkastu s hematologinjo asist. Karlo Rener, dr. med.
Vabljeni k poslušanju!