28. julij 2022
Na obisku pri dr. Brini Žagar
V tokratni epizodi podkasta Na obisku pri »duši in srcu« Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, Brini Žagar. Z združenjem je povezana od najstniških let, saj je v 4. letniku gimnazije zbolela za mediastinalnim velikoceličnim limfomom B in se namesto na maturantski ples odpravila na najpomembnejšo pot svojega življenja – kemoterapevtsko in obsevalno zdravljenje.
Ta pot je dodobra zaznamovala njeno prihodnost, saj je v onkološki obravnavi, ki je bila sicer hitra in vrhunska, pravi Brina, na lastni koži spoznala, kje ostaja prostor za izboljšave, da bi bila obravnava bolnika zares celostna, kot so celostne in večdimenzionalne potrebe slehernega človeka: »Psihološki, socialni, pravni in drugi vidiki so znotraj javnega zdravstva pogosto zelo zanemarjeni, tudi kadar povzročajo hude stiske.«
Najprej se je aktivnosti, ki jih je organiziralo Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L & L, udeleževala zgolj kot obiskovalka oz. udeleženka, ter kot prostovoljka delala na Onkološkem inštitutu, potem pa se je po dogovoru s Kristino Modic in Mileno Remic pridružila tudi ekipi Združenja in med študijem sodelovala pri snovanju in izvedbi njegovih številnih podpornih programov ter se kasneje v združenju tudi zaposlila.
Nov podporni program združenja je namreč potreboval dodatne, predane, k cilju usmerjene in disciplinirane sile, kakršna Brina, kot nekdanja košarkarica, kasneje pa antropologinja in doktorica znanosti, tudi je.
Z Združenjem hematologov Slovenije in stalnim sofinanciranjem Ministrstva za zdravje je namreč Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, razvilo program celostne rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja, ki ga Brina koordinira od samega začetka, leta 2017: »Zelo pomemben sestavni del obravnave hematološko-onkoloških bolnikov, ki sistemsko še ni zagotovljen, je tudi celostna rehabilitacija. Intenzivno in naporno zdravljenje pogosto pusti številne posledice, zato je rehabilitacija, ki naj bi se začela že med samim zdravljenjem ali pa takoj po zaključku, še kako pomembna in potrebna. S programom Skupaj na poti do zdravja želimo bolnike dodatno informirati in jim zagotoviti strokovne odgovore na pereča vprašanja ter jim na poti okrevanja ponuditi podporo na psihosocialnem, prehranskem in fizikalnem področju. Dokazano je, da sta z ustrezno podporo okrevanje oz. rehabilitacija hitrejša in bolj uspešna.«
Lansko leto je bilo za Brino prelomno, saj ji je dodelilo novo življenjsko nalogo - postala je mama navihane deklice Lili. Nove okoliščine, nova spoznanja in vsakdan obrnjen na glavo, kakršen je praviloma vsakdan v vseh družinah z majhnimi otroki. A te spremembe so Brino osrečile in njen svet prevrednotile. Zakaj, izveste v zanimivemu podkastu. Vabljeni k poslušanju!
Prejšnjim epizodam podkasta Na obisku lahko prisluhnete TUKAJ