NA OBISKU pri Branki Založnik, dipl. med. sestri
23. julij 2021
Gostja tokratne epizode podkasta NA OBISKU je glavna sestra specialističnih hematoloških ambulant in dnevne bolnišnice na Polikliniki UKC Ljubljana Branka Založnik, dipl. med. sestra.
Tamkajšnji ambulantni rodeo, kot se pohecajo zaposleni, sestra Branka vodi že 32 let. Pa tudi, da je ključarka ljubljanske Poliklinike, saj se s Štajerske v službo vsako jutro pripelje okoli 6. ure.
Specialistična hematološka ambulantna dejavnost in dnevna bolnišnica na Polikliniki UKC Ljubljana se lahko postavi z zgolj štirimi, ja, prav ste prebrali 4, medicinskimi sestrami, ki opravljajo visoko zahtevno in specializirano ambulantno hematološko nego in vendar oskrbijo tudi več kot 100 bolnikov na dan. Kako jih uspe? Sestra Branka, kot jo kličejo bolniki, pravi, da še same ne vedo. Odgovor, da se najbrž skriva v skupnih prizadevanj za dobrobit bolnikov, dobrih odnosih v kolektivu in ljubezni do dela, ki ga opravljajo. To ne poteka le dopoldne, ampak imajo ambulante 3-4 tedensko tudi popoldne, pa kakšno soboto. Drugače ne gre.
Čeprav se njihova ambulantna dejavnost stalno širi, je prostora vedno premalo. Tako mizar in drugi mojstri UKC Ljubljana Brankinega klica navadno niso prav veseli, saj je treba enkrat novo ambulanto ustvariti iz čajne kuhinje, naslednjič umivalnik zavrteti v drugo smer, pa že 15. predelati pohištvo,… vse z namenom, da se najde prostor še za kakšnega bolnika.
Branko veselje do dela tudi po 32 letih ni minilo, še vedno se vsako jutro rada odpravi na 80 km dolgo pot v službo. Vožnja je ne utrudi, saj je zanjo kot nekakšna meditacija. Prav tako tudi številni športi in bivanje v naravi.
Delo z bolniki jo osebno izpolnjuje in ji pomeni več kot le služba. Svoje bolnike pozna, saj jih veliko ambulante obiskuje leta in leta. Pozna tudi mnoge svojce, tako bolnik pri njej dobi tudi kakšen napotek za njihovo zdravstveno težavo in podobno. Še vedno pa jo preseneča, da kakšen starejši bolnik na vprašanje, katera zdravila jemlje, odgovori, da tista, “ki mu jih žena da”. Takrat mu prijazno razloži, da bo moral svoji ženi morda prihodnji teden sam pripraviti zdravila ali drugače poskrbeti zanjo, zato naj se za začetek aktivno pozanima vsaj okoli svojih zdravil.
Včasih je bolniku treba zamenjati pleničko. Pravega prostora za to ni, a ga sestre v specialističnih hematoloških ambulantah sčarajo. Drugič je treba nahraniti izčrpanega ambulantnega bolnika in uredijo tudi to, saj shranijo kakšno živilo, ki je morda ostalo od obroka v dnevni bolnišnici prav za tak slučaj. Kot pravi Branka, za svoje bolnike se potrudijo in jim je zanje zares mar. To ni ostalo neopaženo, saj so bolniki pred časom sestri Branki podelili naziv najsrčnejše medicinske sestre.
Pogovor s sestro Branko je začinjen z obilico smeha, heca in dobre volje in težko si je predstavljati, kako glasno doni smeh na timbildingih, ki si jih medicinske sestre, bolničarke in administratorke iz specialističnih hematoloških ambulant v lastni organizaciji tu in tam privoščijo. In ta skupnostni duh, pravi sestra Branka, se potem prenese tudi na delo. Sodelavci so bolj povezani, bolj se poznajo in v njihovem kolektivu nihče v težavah nikoli ne ostane sam.
Vabljeni k poslušanju!
Vas zanima več? Vsak petek nov posnetek.