MDS

Vrsta bolezni: Mielodisplastični sindrom

Brezplačni vodnik

Mielodisplastični sindromi (v nadaljevanju MDS) so heterogena skupina bolezni krvotvornih matičnih celic. Krvotvorne matične celice so celice v kostnem mozgu, iz katerih nastajajo rdeče krvne celice (eritrociti), krvne ploščice (trombociti) in bele krvne celice (levkociti). Skupna značilnost MDS je neučinkovita tvorba ene ali več vrst navedenih krvnih celic in posledično zmanjšanje njihovega števila v krvi. Če je zmanjšano število eritrocitov v krvi, strokovnjaki govorijo o anemiji. Kadar se zmanjša število trombocitov, govorijo o trombocitopeniji, kadar pa gre za zmanjšanje števila levkocitov, pa o levkopeniji.

S knjižico želimo informirati bolnike in njihove najbližje o bolezni in zdravljenju, saj je soočenje z rakavo boleznijo za vsakega človeka šok, informiran bolnik pa lažje sodeluje z zdravnikom pri zdravljenju. Pri nastajanju vodnika smo se zgledovali po vodniku, ki ga je za potrebe informiranja bolnikov z MDS v Evropi izdala farmacevtska družba Celgene.

Pri opisu ugotavljanja bolezni in načinih zdravljenja MDS smo upoštevali smernice, ki jih je sprejelo Združenje hematologov Slovenije.  Bolniki z MDS, ki so sodelovali pri nastajanju vodnika so si prizadevali, da bi bila knjižica preprosta, razumljiva in pisana na kožo bolnikom in njihovim bližnjim.

Vodnik si lahko prenesete tukaj
Brezplačni prenos PDF vodnika

Naročite vodnik po pošti

    Naročite vodnik po telefonu

    Za naročilo vodnika nas lahko tudi pokličete na tel.št. 040 240 950 ali nam pišete na e-naslov info@limfom-levkemija.org, in poslali vam ga bomo po pošti.

    Za vodnike lahko povprašate tudi v specialistični ambulanti oziroma na bolniškem oddelku v UKC Ljubljana, na Onkološkem inštitutu Ljubljana, v UKC Maribor in v splošnih bolnišnicah v Celju, Slovenj Gradcu, Murski Soboti, Novem mestu, Izoli in Novi Gorici.

    Ob izzidu vodnika se želimo še posebej zahvaliti hematologu, doc. dr. Urošu Mlakarju, dr. med, ki je vodnik strokovno pripravil in dopolnil s pomembnimi vsebinami. Zahvaljujemo se tudi zdravstvenima strokovnjakoma, Dušanu Enovi, kliničnemu psihologu Interne klinike Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani za prispevek o psihološki podpori in Denis Mastnak Mlakar, dipl. med. sestri in specialistki klinične dietetike z Onkološkega inštituta v Ljubljani za prispevek o prehrani bolnika z rakom.

    Prav tako se zahvaljujemo prof. dr. Petru Černelču, dr. med., ki je vodnik strokovno pregledal.

    Zahvala gre tudi oblikovalcu Robertu Mikliču Korenu za oblikovno zasnovo knjižice in lektorici Sinji Leskovec za jezikovni pregled. Nenazadnje se zahvaljujemo farmacevtski družbi Celgene, ki je omogočila izid vodnika.

    Naši podporniki

    Program rehabilitacije
    Politika piškotkov

    To spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje najboljše možne uporabniške izkušnje. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in pomagajo naši ekipi razumeti, kateri deli spletne strani se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni. Politika piškotkov