Medosebni odnosi v času covid-19
Ker krizne situacije v nas vzbujajo napetost, tesnobo in večjo občutljivost, je vzdrževanje dobrih odnosov in komunikacije še toliko bolj pomembno. Kako to doseči, pove dr. Vesna Radonjič Miholič.
Posvetovalnica za svojce s klinično psihologinjo dr. Vesno Radonjič Miholič
V ponedeljek, 30. novembra 2020, smo v združenju organizirali posvetovalnico za svojce hemato-onkoloških bolnikov z izkušeno klinično psihologinjo dr. Vesno Radonjič Miholič. Tokratno vabilo je bilo namenjeno vsem svojcem, ki se srečujejo z boleznijo in zdravljenjem bližnjega.
Strokovnjakinja se je v predavanju dotaknila različnih tem:
- kako na primeren način pomagati bolniku in kako ga podpreti;
- kako v času intenzivne pomoči bolniku dobro poskrbeti zase;
- na koga se lahko svojec obrne po pomoč in kdaj je to priporočljivo;
- kaj lahko naredi svojec, če bolnik zavrača njegovo in strokovno pomoč;
- kako krepiti oz. ohranjati dobro duševno zdravje v času epidemije covid-19.
foto: Vesna Radonjič Miholič
Dr. Vesna Radonjič Miholič svojcem hemato-onkoloških bolnikov svetuje:
Bolezen je težka preizkušnja in izziv ne le za bolnika, temveč tudi za njegove svojce, še posebej v času covid-19, ko veljajo še dodatne omejitve in ukrepi, ki bistveno vplivajo na običajno življenje.
Dr. Radonjič Miholič se je v svojem predavanju posvetila predvsem medosebnim odnosom v času epidemije. Izpostavila je veliko praktičnih nasvetov in priporočil za ohranjanje in krepitev dobrega duševnega zdravja ter posebej poudarila, da je za svojce bistvenega pomena, da dobro poskrbijo zase, saj bodo le tako lahko trdna in dobra opora svojim bližnjim, ki se soočajo z boleznijo.
V odnosu med svojcem in bolnikom je v središče postavila dobro komunikacijo, pri kateri poskušamo jasno izraziti svoje misli in občutja ter smo pripravljeni poslušati ter poskušamo razumeti občutja sogovornika.
Ker krizne situacije v nas vzbujajo napetost, tesnobo, večjo občutljivost itd. je v času soočanja s hemato-onkološko boleznijo v kontekstu slabe epidemiološke slike širjenja koronavirusa vzdrževanje dobrih odnosov in komunikacije še toliko težje, a zelo pomembno za kakovost življenja.
Strokovnjakinja je izpostavila tudi nekatere pasti, na katere naj bodo pozorni svojci, npr. da v želji po zaščiti bolnika ne postanejo preveč zaščitniški.
Pomembno je, da ohranjajo bolnikovo osebno integriteto in dostojanstvo. Prav tako naj bodo tudi pozorni, da nase ne prevzamejo preveč nalog in obveznosti, temveč poskušajo zadolžitve znotraj družine oz. skupnosti primerno porazdeliti ali se obrnejo na zunanjo pomoč, če ne zmorejo sami vseh nalog.
Ob koncu predavanja so udeleženci s strokovnjakinjo delili tudi svoje izkušnje in dileme ter dobili odgovore na vprašanja.
Posvetovalnico s strokovnjakinjo dr. Vesno Radonjič Miholič bomo na željo udeležencev ponovili. Vse, ki vas zanima udeležba na naslednji posvetovalnici, vabimo, da pozorno spremljate vabila in se nam naslednjič pridružite.