Izsledki raziskave o stiskah svojcev – oskrbovalcev bolnikov z diseminiranim plazmocitomom kažejo, da se bližnji lahko soočajo z višjo stopnjo anksioznosti in depresije, kot bolniki sami.

18. julija 2022 je Ameriška zveza za hematologijo (External link opens in new tab or windowAmerican Society of Hematology) objavila izsledke  raziskave, ki jo je opravila dr. Elizabeth O’Donnell, onkologinja iz Splošne bolnišnice Massachusetts, s sodelavci. Raziskovalci so med junijem 2020 in januarjem 2021 v raziskavo vključili 127 oskrbovalcev bolnikov, ki so jim pred kratkim diagnosticirali diseminirani plazmocitom in so bili zdravljeni v okviru Dana-Farber/Harvard Cancer Centre Network.

Oskrbovalce so razvrstili v tri skupine glede na režim zdravljenja, ki so ga takrat prejemali bolniki, za katere so skrbeli. Izpolnili so vprašalnike, v katerih so ocenili lastno kakovost življenja in duševno stisko ter doživljanje prognoze bolezni svojega bližnjega.

Ugotovili so, da se je 44,1 % oskrbovalcev soočalo s simptomi klinične anksioznosti, 15,8 % s simptomi depresije in 24,2 % s simptomi posttravmatske stresne motnje (PTSD). Stopnja anksioznosti pri oskrbovalcih je celo višja kot pri bolnikih, pri katerih so opravili podobno študijo.

V Sloveniji je brezplačna strokovna psihosocialna podpora za bolnike s krvnim rakom in njihove SVOJCE  na voljo prek individualnih spletnih posvetov s kliničnimi psihologinjami na External link opens in new tab or windowwww.posvetuj.se.

Na voljo so vam tudi brezplačni spletni posveti s klinično dietetičarko. Vse strokovnjakinje na naši platformi  Posvetuj.se prihajajo iz kliničnih okolij, kjer zdravijo bolnike s krvnimi raki in jih zato mnogi že poznate. Če ste v stiski, potrebujete podporo ali nasvet, ne oklevajte in se prijavite na posvet. Če potrebujete tehnično pomoč pri prijavi na posvet s strokovnjakinjami, lahko pokličete na 031-556-495.

Foto: Sabine Vanerp, Pixabay.com