To je pravi naslov, s pomočjo katerega želimo, da hematološkoonkološki bolniki ali svojci bolnika najdete zase psihološko in prehransko podporo ter podporo zdravnice onkologinje. Rezervirajte si svoj termin z izbranim zdravstvenim strokovnjakom in pridobite strokovne brezplačne odgovore na vaša vprašanja glede prehrane, soočanja z boleznijo, stranskih učinkov zdravljenja, podpornih oblik pomoči za boljšo kakovost življenja ali s področja paliativne oskrbe.
V okviru naše spletne platforme vam brezplačni posvet nudijo izbrani strokovnjaki s področja psihologije, klinične dietetike in onkologije. Sodelujoči strokovnjaki dobro poznajo potrebe in težave hematološkoonkoloških bolnikov in lahko pomagajo takrat, ko potrebujete nasvet in pomoč, brez čakalne dobe.
Vabljeni na individualni posvet s strokovnjakom: https://posvetuj.se.
Kaj nudi posvetovalnica Posvetuj.se?
Celo paleto različnih čustev in občutkov, ki se bolniku in svojcem porajajo ob diagnozi in soočanju z boleznijo ali po njej, je sprva težko sprejeti in predelati. Strah, jeza, žalost, negotovost so le nekateri izmed njih. Stiske bolnikov in njihovih svojcev so si pogosto podobne. Tudi svojci se neredko počutijo nemočne, svojemu bližnjemu želijo pomagati, pa ne vedo, kako. Nemalokrat pa se tudi sami soočajo z velikim strahom, da bi izgubili svojega bližnjega.
Psihološka pomoč je zato zelo pomembna, saj posamezniku pomaga prepoznati svoje misli, čustva in vedenje, s čimer se lažje spoprime z boleznijo ali lažje pomaga in spodbuja bolnika. Prav tako pa lahko izkušen strokovnjak tudi ustrezno svetuje, kako bolniku ali svojcu pomagati, kadar se znajde v stiski.
Za uspešno zdravljenje in dobro kakovost življenja bolnika pa je zelo pomembna tudi ustrezna prehranjenost bolnika. Bolniki imajo v času zdravljenja in okrevanja pogosto prehranske težave, zato potrebujejo nasvet izkušenega kliničnega dietetika. Ta jim lahko pomaga s priporočili za ustrezno prehrano v času zdravljenja in po njem, ter svetuje pri težavah, ki so lahko posledica zdravljenja ali same bolezni. Na posvetih lahko sodelujejo tudi svojci bolnika, še posebej je to dobrodošlo, kadar te pomagajo pri sestavi in pripravi dnevnih obrokov.
Zelo pomembno je, da so bolniki in njihovi svojci skozi celoten proces diagnostike, zdravljenja ali življenja z boleznijo tudi dobro informirani s strani zdravstvenih strokovnjakov o poteku diagnostike, možnostih zdravljenja, stranskih učinkih in posledicah zdravljenja, o podpornih oblikah pomoči za boljšo kakovost življenja. Včasih pa se tudi po pregledu pri zdravniku specialistu pojavijo vprašanja ali pa bi si bolnik oz. svojec želel dodatnega pogovora in razlage. Na posvetovalnici z zdravnico specialistko internistične onkologije, lahko tako bolniki kot svojci prejmejo dodatne razlage o zdravljenju limfomov, podpornih oblikah pomoči, paliativni oskrbi ter tudi odgovore na različna druga vprašanja povezana z onkološko boleznijo.
Na posvet se povsem enostavno prijavite prek spletne platforme https://posvetuj.se, kjer se ob prvi prijavi najprej registrirate, nato pa si izberete prost termin pri izbranem strokovnjaku. Po uspešni prijavi boste na vaš elektronski naslov prejeli povezavo na izbrani individualni posvet, ki poteka prek aplikacije Zoom. V primeru tehničnih težav pri prijavi, smo vam za pomoč na voljo po telefonu na 040 524 366 ali na elektronskem naslovu info@limfom-levkemija.org.
Kako je zaživela spletna posvetovalnica Posvetuj.se?
22. septembra 2021 smo objavili vest, da je zaživela nova spletna posvetovalnica POSVETUJ.SE:
Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, je ob svetovnem dnevu kronične mieloične levkemije skupaj s strokovnjaki predstavilo novo spletno platformo POSVETUJ.SE, ki bo bolnikom s krvnimi raki in njihovim svojcem zagotavljala brezplačne individualne posvete s strokovnjaki s področij psihologije in klinične dietetike. Ker je spletna posvetovalnica POSVETUJ.SE velika pridobitev za bolnike s krvnimi raki in njihove svojce, ki pomembno dopolnjuje zdravstveni sistem, si v združenju želijo, da bi pomoč in dragoceno podporo nudila čim širšemu krogu bolnikov takrat, ko ju najbolj potrebujejo.
Ob svetovnem dnevu kronične mieloične levkemije, ki ga obeležujemo 22. septembra, je Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, predstavilo spletno platformo POSVETUJ.SE, ki v slovenski prostor prinaša povsem novo, unikatno ter brezplačno storitev za bolnike s krvnimi raki in njihove svojce. Posvetovalnica je namenjena bolnikom z limfomom, levkemijo, plazmocitomom, MDS, MPN in drugimi krvnimi boleznimi v času zdravljenja in povratka nazaj v običajno življenje ter njihovim svojcem.
Kot je znano, je soočenje z rakom za bolnika in njegove svojce velik izziv, ki ga mnogi ne zmorejo predelati sami in zato potrebujejo psihološko podporo, je pojasnila dr. Vesna Radonjić Miholič, spec. klinične psihologije: »Čeprav smo raku kot družba odvzeli velik del njegove grozljivosti, kot posamezniki verjamemo, da nas bo zaobšel. In ko se z njim srečamo, se pojavi vrsta strahov in skrbi, saj se bojimo slabega izida. Soočanje z diagnozo rak ni enkratni dogodek, ampak je proces, ki bo trajal morda več mesecev. Takrat in tudi po zaključenem zdravljenju lahko potrebujemo pomoč. Če pomoči ne dobimo pravočasno, lahko to vodi v pasivizacijo. Če se bolnik zapre sam vase, je to najslabši način soočanja s stisko.«
Psihološka podpora bolnikom s krvnimi raki je v zdravstvenem sistemu težko dostopna. V zadnjih dveh letih, odkar nam življenje kroji covid-19, so se stiske še poglobile, poudarja Kristina Modic, izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L: »Zato se bolniki in njihovi svojci zelo pogosto obračajo na nas po pomoč. Navadno je hospitaliziranim bolnikom dostop do psihološke in prehranske obravnave še nekako omogočen, tistim, ki se zdravijo ambulantno ali so bolezen že premagali, pa žal ne. Naše izkušnje s skupinskih posvetovalnic in akutni primeri bolnikov, ki iščejo pomoč pri nas v združenju, so pokazali, da za precej bolnikov in svojcev skupinski posvet ni dovolj in potrebujejo individualno obravnavo.«
V Združenju L&L so se zato povezali s strokovnjaki in razvili unikatno spletno posvetovalnico Posvetuj.se, ki bo bolnikom s krvnimi raki in njihovim svojcem zagotavljala brezplačne individualne posvete s strokovnjaki s področij psihologije in klinične dietetike.
Z leve – Slavka Brajovic Hajdenkumer, Sanja Roskar, Urska Jelenko, Vesna Radonjic Miholic, Kristina Modic, Milena Remic
O pomenu celostne obravnave bolnikov s krvnimi raki, kamor med drugim sodita tudi prehranska in psihološka obravnava, je spregovorila hematologinja prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med., s Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana: »Vedno poudarjam, da je rak bolezen telesa in duše. Na hematologiji se ves čas zelo trudimo za naše bolnike. Najprej smo se za novo kliniko, zdaj ste vsi lahko spremljali, kako si prizadevamo, da dobimo najbolj diferentna zdravila na svetu tudi v Slovenijo, hkrati pa že leta poskušamo bolnika tudi celostno zdraviti. Kar pomeni, da ga ob težkem zdravljenju podpiramo tudi psihološko; da imamo specifične specializirane prehranske specialiste, ki vedo, kaj pomeni kemoterapija in kako pomagati takšnemu bolniku. In imamo tudi fizioterapevta, ki skrbi, da ti bolniki ne propadejo telesno. Vse to je pomembno, da se na koncu ti bolniki kvalitetno vrnejo nazaj v življenje.“
Ker ustrezna prehrana pomembno podpira zdravljenje bolnika s krvnim rakom, spletna posvetovalnica zagotavlja tudi prehransko svetovanje klinične dietetičarke: »V praksi bolniki prihajajo k nam, ko je podhranjenost že prisotna, hkrati pa že sam nastanek bolezni povezujejo z napačno prehrano. Zato ob postavitvi diagnoze iščejo različne informacije v medijih, predvsem na spletu, kjer je prisotnih veliko različnih priporočil. Nekatera so za onkološke bolnike škodljiva, kar lahko še dodatno prispeva k izgubi telesne mase in zapletom med zdravljenjem,« opozarja Urška Jelenko, klinična dietetičarka Enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana.
Asist. Sanja Roškar, psihologinja Oddelka za hematologijo in hematološko onkologijo Klinike za interno medicino UKC, pričakuje, da bo zanimanje za individualne spletne posvete veliko, saj je za bolnike zelo pomembno, da se čutijo slišane, sprejete in varne: »Predvsem pa, da se v primeru čustvene stiske bolnik lahko obrne po pomoč in da ve, kje jo lahko prejme. Prvo psihološko podporo bolniku običajno nudijo svojci, prijatelji, znanci. V času epidemije tega ni, saj so obiski prepovedani. Sedaj je bolnik ob postavitvi diagnoze v bolnišnici dostikrat prepuščen sam sebi. Tukaj vidim dodano vrednost, da smo lahko kot psihološka podpora takrat lahko ob njem, pa seveda tudi med zdravljenjem, ob zapletih, poslabšanjih in kasneje, ko se bolnik vrne v normalno življenje, ki za bolnika dobi povsem nov pomen. Tako me res zelo veseli, da bomo lahko bolnikom in njihovim svojcem zagotavljali individualni posvet in upam, da se bodo tega tudi poslužili.«
