Jesenska sreda na Gimnaziji Koper je bila odeta v sončno rumeno barvo sporočilnosti akcije Daj se na seznam.
V okviru projektnega dne preventive in krvodajalstva so Gimnazijo Koper obiskale dr. Anja Rakušček, vodja centra za transfuzijsko dejavnost Izola, Sendi Montanič, strokovnjakinja za imunogenetiko iz Zavoda za transfuzijsko medicino in Tjaša Likar, prejemnica krvotvornih matičnih celic.
V okviru projektnega dne preventive in krvodajalstva so Gimnazijo Koper obiskale dr. Anja Rakušček, vodja centra za transfuzijsko dejavnost Izola, Sendi Montanič, strokovnjakinja za imunogenetiko iz Zavoda za transfuzijsko medicino in Tjaša Likar, prejemnica krvotvornih matičnih celic.
Srečanje je potekalo v avli srednje šole, kjer sta se dopoldne zbrali dve skupini dijakov četrtih letnikov. Prvi dve sogovornici sta srednješolce seznanili z osnovni in strokovnimi informacijami s področja krvodajalstva in darovanja krvotvornih matičnih celic, medtem ko Tjaša Likar spregovorila o svoji osebni izkušnji.
Sendi Montanič: “Poglavitni cilj akcije Daj se na seznam je ozaveščanje javnosti o pomenu darovanja krvotvornih matičnih celic in spodbujanje k vpisu v register prostovoljnih nesorodnih darovalcev krvotvornih matičnih celic, s poudarkom na mlajši populaciji. Zato smo v okviru projektnega dne preventive in krvodajalstva na Gimnaziji Koper nagovorili dijake četrtih letnikov, ki so že ali pa bodo kmalu dopolnili 18 let in so/bodo tako primerni kandidati za vpis v register. Znano je, da je uspešnost presaditve krvotvornih matičnih celic odvisna od starosti darovalca in je v primeru mlajših darovalcev višja. Register se mora stalno obnavljati in rasti, k njegovemu obsegu in stabilnosti pa bistveno pripomorejo ravno mladi potencialni darovalci.”
Tjaša Likar je mlade nagovorila s svojo »Zgodbo treh rojstnih dni« in v predstavitvi podelila slike iz obdobja zdravljenja in misli, ki jih zabeležila na blogu (waterlily.si). O obdobju po relapsu, ki je sledil pol leta po prvi transplantaciji krvotvornih matičnih celic, je povedala: “V mesecih, ki so sledili je bilo nekaj nejasnosti glede našega “programa”, a vedela sem, da imam še eno možnost. Da je nekje še nekdo…in to je bilo dovolj.“
Koprskim dijakom je bil tako strokovno in praktično – z vidika »bivše uporabnice storitev ZTM«, kot je v šali dejala Tjaša, predstavljen pomen krvodajalstva in vpisa v register Slovenija Donor.
Vse z namenom ozaveščanja mladih o solidarnosti in seveda v upanju na razširitev seznama potencialnih darovalcev. Po besedah ene izmed profesoric med dijaki že dolgo ni vladala taka tišina, kar so si sogovornice vzele kot priznanje, da so svojo rumeno misijo izpeljale uspešno. V kakšni meri se je mlade slišano dotaknilo, pa pričajo vprašanja, ki so jih strokovnjakinjama postavljali po predstavitvi, in paketki za odvzem tkiva ustne sluznice, ki so v celoti pošli. Nekaj dijakov pa se je za vpis odločilo neposredno na dogodku.