Objavljamo povzetek prispevka avtorica Neve Kavčič, dr. med., objavljenem v glasilu Krvničke novičke.

Spec. interne medicine in hematologije v njem pojasnjuje posebnosti pri hematološkem bolniku.

Prispevek je bil februarja 2021 objavljen v glasilu Krvničke novičke, št. 12.

Več kot leto dni se ves svet sooča z boleznijo covid-19 in pandemija je dodobra zaznamovala življenje slehernega med nami. Virus SARS-CoV-2 od nas zahteva dosledno spoštovanje ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb z novim koronavirusom, ki so še posebej ogrožajoče za starostnike in kronične bolnike, tudi bolnike s krvnimi raki.

Specialistka hematologije in interne medicine Neva Kavčič, dr. med., s Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana je za glasilo Krvničke novičke pripravila zanimiv prispevek z naslovom Oskrba hematološkega bolnika v času epidemije covid-19, ki ga v delu, ki se nanaša na posebnosti pri hematološkem bolniku, povzemamo z željo, da bi zanimiv prispevek dr. Kavčič čim širše dosegel zainteresirano javnost.

»Pri bolnikih z rakom, bolnikih po presaditvah solidnih organov ali krvotvornih matičnih celic, bolnikih, ki prejemajo zdravila, ki prizadenejo imunski sistem, pa tudi pri bolnikih s kroničnimi pljučnimi in srčnimi boleznimi je tveganje za težak potek bolezni covid-19 veliko. Umrljivost pri bolnikih, ki so zdravljeni s presaditvijo krvotvornih matičnih celic, je do 30- odstotna. Za take bolnike je še posebej pomembno, da dosledno upoštevajo zaščitne ukrepe in čim bolj omejijo stike z drugimi osebami. Tudi v trgovino in lekarno naj za njih hodi nekdo drug. Če tak bolnik zboli z vročino in težkim dihanjem ali ima najmanjše znake okužbe dihal, je potreben čimprejšnji posvet z zdravnikom.

Po drugi strani pa hematoloških bolnikov ne ogroža samo covid-19, ampak tudi same krvne bolezni, če jih ne zdravimo ustrezno, zato je pomembno, da ne opuščamo ali odlagamo njihovega zdravljenja. Zdravljenje lahko začasno odložimo le pri določenih bolnikih, npr. pri tistih z nizko malignimi limfomi, pri katerih bi zaradi zdravljenja prišlo do dodatne zavore kostnega mozga, kar bi bolnike dodatno ogrozilo, če bi se v tem času okužili s SARS-CoV-2. Znano je tudi, da nekatera zdravila, s katerimi zdravimo bolnike z limfomi, pomembno zmanjšajo učinkovitost cepljenja. Zato bi bilo najprimerneje, da bi bolnike, pri katerih predvidevamo zdravljenje s temi zdravili, cepili pred začetkom zdravljenja, saj bi jih na ta način zaščitili pred hudim potekom covid-a. Pri drugih bolnikih, na primer pri bolnikih z akutno levkemijo, pa zdravljenja krvne bolezni ne moremo odložiti, saj bi lahko prišlo do bistvenega poslabšanja krvne bolezni.

Zato se trudimo, da tudi v času epidemije ne zmanjšujemo diagnostike in zdravljenja krvnih bolezni, hkrati pa smo zelo pozorni tudi na covid-19. Pred sprejemom bolnika na oddelek vedno naredimo bris na prisotnost virusa SAR-CoV-2, da ne bi zanesli okužbe na oddelek in s tem ogrozili tudi drugih bolnikov. Zelo smo pozorni na vsak znak okužbe pri zaposlenih in njihovih družinskih članih in, če se pojavi kakršenkoli znak, ki lahko pomenil okužbo s SAR-CoV-2, testiramo tudi osebje. Enako postopamo tudi pri vsakem visoko tveganem stiku osebja z okuženo osebo.

Obiski svojcev bolnikov na hematološkem oddelku niso dovoljeni, če pa se pri bolniku med hospitalizacijo stanje zelo poslabša, ob predhodnem negativnem testu na covid-19 dovolimo obisk najožjih sorodnikov.

A ambulanti pregledamo vse bolnike, ki so naročeni na pregled, pogoj pa je, da nimajo nobenega znaka okužbe s covid-19 ali niso bili v stiku z bolnikom s covid-19. Prav tako izvajamo diagnostične posege- punkcije in biopsije kostnega mozga.

V zadnjih tednih je vse več bolnikov, ki so že preboleli covid-19. Bolniki, ki so naročeni na pregled in so pred tem preboleli covid-19, za pregled v hematološki ambulanti potrebujejo še negativen izvid testa PCR na covid-19.

Z vsemi naštetimi ukrepi nam je doslej uspelo, da v celotnem obdobju epidemije covid-19 na našem oddelku ni prišlo do prenosa virusa na bolnika, čeprav smo ves čas poleg zdravljenja akutnih levkemij zdravili tudi vse bolnike z nizkomalignimi limfomi, ki so zdravljenje potrebovali. Ves čas teče program avtolognih presaditev krvotvornih matičnih celic. Prav tako smo v ambulanti pregledali vse bolnike, ki so bili na pregled naročeni in niso kazali znakov okužbe s SAR-CoV-2, tudi tiste, ki niso bili v postopku aktivnega zdravljenja krvne bolezni.

Bolnikom s krvnimi boleznimi pa tudi njihovim svojcem, priporočamo, da se cepijo proti covid-19. Tudi pri imunsko oslabelih posameznikih cepivo proti covid-19 ne more povzročiti okužbe. Kot pri vsakem cepljenju ali zdravilu se lahko pojavijo neželeni sopojavi, vendar so koristi cepljenja veliko večje od potencialnih sopojavov. Cepljenje v celoti ne more preprečiti okužbe s COVID-19, zato je treba še naprej spoštovati vse zaščitne ukrepe. Pri bolnikih, ki so v postopku aktivnega zdravljenja, bo cepljenje manj učinkovito. Poleg cepljenja proti covid-19 hematološkim bolnikom priporočamo tudi druga sezonska cepljenja (proti gripi, pnevmokokom).

Če bolnik s krvno boleznijo, ki ga vodimo v naši hematološki ambulanti v Ljubljani, zboli z vročino ali se poslabša njegova krvna bolezen, lahko pokliče svojega hematologa na telefon, ki ga ima zdravnik v službenem času pri sebi. Zdravnika lahko kontaktira tudi po elektronski pošti. Ni pa primerno, da bolnik z vročino pride kar v hematološko ambulanto, saj lahko s tem ogrozi ostale bolnike v ambulanti, pa tudi osebje. V takem primeru naj se s svojim zdravnikom ali hematologom dogovori za odvzem brisa za covid Če pa nasvet za bolnike s krvnimi boleznimi potrebuje splošni zdravnik, lahko kadarkoli pokliče dežurnega hematologa.«