7. november 2022

Vabljeni k ogledu posnetka okrogle mize o prenosu genskih in celičnih biomedicinskih raziskav do bolnikov v sodelovanju znanost-klinika-pacienti, ki jo je pripravil Kemijski inštitut.

Na okrogli mizi so razpravljali o potencialih za translacijo temeljnih raziskav do uporabe na primeru razvoja naprednih celičnih in genskih terapij, ki obetajo rešitve za najbolj pereče zdravstvene izzive kot so rak in redke genetske bolezni.

Pristopi zdravljenja so prilagojeni potrebam pacientov in predvidevajo aktivno sodelovanje med pacienti, raziskovalci in zdravniki, ki se že vzpostavlja tudi v Sloveniji. Znanstvenim prebojem lahko in mora slediti tudi translacija do klinike, ki nima le velikega pomena za posamezne paciente ampak prinaša tudi visoko dodano vrednost.

Naslovili so sodelovanje med raziskovalci, zdravniki in pacienti, s kakšnimi pogoji se ti soočajo danes in kako ustvariti okolje, ki bo podpiralo razvoj novih terapij tudi v Sloveniji. Takšno podporno okolje mora zajemati infrastrukturo in sistemske rešitve, zajema pa tudi področja kot je prenos znanja in vzgojo ustreznih kadrov.

O vsem tem so strokovnjaki razpravljali s predstavniki bolnikov z limfomom in levkemijo ter redkimi genetskimi boleznimi, zdravniki in raziskovalci z omenjenih področij.

Govorci: