Novi pristopi zdravljenja diseminiranega plazmocitoma

V Amsterdamu je potekal izobraževalni dogodek MPE Masterclass 2022, ki ga je organiziralo evropsko združenje bolnikov s plazmocitomom Myeloma Patients Europe. Osrednja tema dvodnevnega izobraževalnega srečanja so bili izsledki zadnjih raziskav o učinkovitosti najsodobnejših pristopov zdravljenja diseminiranega plazmocitoma.
Spec. hematologinja dr. Charllote Pawlyn, klinična raziskovalka z Inštituta za raziskave raka v Londonu, je pojasnila, da najbolj spodbudne podatke obetajo imunoterapevtski pristopi: terapije z bispecifičnimi protitelesi, celična terapija CAR-T ter in konjugat protitelesa in zdravila (ADC). Zadnje študije kažejo, da pri bolnikih z diseminiranim plazmocitomom, ki so izčrpali vse ostale možnosti zdravljenja, s temi terapijami dosežejo dobre rezultate:
  • Bispecifična protitelesa: Teclistamab (še ni odobreno v EU, povprečna remisija 11,3 mesece, 63% odgovor na zdravljenje) Elranatamab (še ni odobreno v EU, 64% odgovor na zdravljenje)
  • Konjugat protitelesa in zdravila (ADC): Belantamab (30% odgovor na zdravljenje, če je uporabljen kot samostojna terapija)
  • CAR-T:  Ide-cel (73% odgovor na zdravljenje, povprečna remisija 8,8 mesecev) in Cilta-cel (97% odgovor na zdravljenje, 77% bolnikov je doseglo 12 mesečno remisijo)

Dr. Pawlyn upa, da bodo navedeni rezultati pripomogli, da se bodo te terapije uveljavile v zgodnejših linijah zdravljenja (bile zato še uspešnejše) ter postale dostopne čim večjemu številu bolnikov. Seveda upamo, da čim prej tudi v Sloveniji.
Njeno video izjavo si lahko ogledate v video prispevku:
Dr. Pawlyn je predstavila tudi pomembno vlogo, ki jo ima v zdravljenju diseminiranega plazmocitoma presaditev krvotvornih matičnih celic (PKMC). Predstavila je izsledke raziskav o prednostih avtologne presaditve krvotvornih matičnih celic kot prve linije zdravljenja diseminiranega plazmocitoma v primerjavi z avtologno PKMC kot kasnejšo obliko zdravljenja. Pojasnila je, da začetno zdravljenje diseminiranega plazmocitoma z avtologno PKMC prinaša boljši odgovor na zdravljenje in doseganje negativnega MRD (najmanjši ostanek bolezni) pri večjem odstotku bolnikov v primerjavi z izvedeno avtologno PKMC v kasnejših linijah zdravljenja. V povprečju pa avtologna PKMC kot začetno zdravljenje omogoča tudi doseganje daljših remisij  (67,5 mesecev) v primerjavi z avtologno transplantacijo, ki jo izvedejo kasneje v procesu zdravljenja plazmocitoma (46,2 meseca).
Kratki izjavi o tej primerjavi lahko prisluhnete v video prispevku:

Pričevanje gospoda Williama Kennetha Caslerja

Zelo zanimivo je tudi pričevanje skoraj 74-letnega gospoda Williama Kennetha Caslerja iz Francije, ki je ob tretji ponovitvi diseminiranega plazmocitoma letošnjo pomlad prejel celično terapijo CAR-T. Bolezen so mu odkrili leta 2009. Odtlej je prestal dve avtologni presaditvi krvotvornih matičnih, vzdrževalno zdravljenje in drugo. Vendar se je bolezen lani decembra poslabšala in postal je kandidat za celično zdravljenje s CAR-T celicami (idecabtagene vicleucel/ide-cel).
Nekaj več info o tem najdete v članku [CAR-T cells immunotherapy in multiple myeloma: Present and future] – PubMed (nih.gov) na External link opens in new tab or windowhttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34920809/ .
Imunske celice so mu odvzeli marca in mu reprogramirane vrnili maja letos. Povedal je, da je z vidika bolnika zdravljenje s CAR-T celično terapijo dolgo, naporno in se ne razlikuje mnogo od avtologne presaditve krvotvornih matičnih celic. Doživel je precej neželenih učinkov, ki pa so bili obvladljivi. William Kenneth Casler je sicer eden od približno 100 bolnikov, ki jih v Franciji letno zdravijo s CAR-T. V drugih državah EU, tudi v Sloveniji, celična terapija CAR-T za zdravljenje diseminiranega plazmocitoma še ni na voljo. V združenju upamo in si želimo, da bo tudi pri nas na voljo kmalu.
Daljšemu in zelo zanimivemu pričevanju g. Caslerja lahko prisluhnetev video prispevku:

Še več vsebin vam posredujemo v nadaljevanju, ko prejmemo še nekatere posnetke. Med skoraj 70 udeleženci letošnjega izobraževalnega srečanja sva bili tudi predstavnici Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, Kristina Modic in Slavka Brajović Hajdenkumer.
Ekipa L&L