V Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, na potrebe bolnikov že poldrugo desetletje  odgovarjamo z dejanji in tudi ob svojem 15. jubileju smo. Bolnikom s krvnimi raki, ki se zdravijo na Kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana in na Onkološkem inštitutu Ljubljana, smo   podarili skupaj 15 sobnih koles.

Sobna kolesa za fizikalno rehabilitacijo hospitaliziranim bolnikom omogočajo, da že v času bolnišničnega zdravljenja pričnejo z aktivnim vračanjem nazaj v življenje.

Sprejem in predaja na Onkološkem institutu

»Kolesa so se v dosedanji praksi, po naši prvi donaciji leta 2016, izkazala kot pomembna dodana vrednost, da bolniki ohranjajo mišično moč in ostajajo psihično močni,« je odločitev za jubilejno donacijo pojasnila Kristina Modic, izvršna direktorica Združenja L&L.

Za lažje in uspešnejše zdravljenje

Šest od skupno 15 koles za 15 uspešnih let zagovorništva bolnikov je združenje danes predalo Oddelku za limfome na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Predstojnica oddelka prof. dr. Barbara Jezeršek Novaković se je za donacijo zahvalila in povedala, da bodo sobna kolesa bolnikom prišla še kako prav:

»Tudi pri nas so bolniki dolgo hospitalizirani, imajo težave z mobilnostjo in kondicijo, zato bo to pomembna pridobitev za naš oddelek. Mi zdravimo z agresivnimi terapijami in zdravljenje se najboljše obnese pri bolnikih, ki so fit. To kondicijo je treba vzdrževati z ustrezno prehrano in telesno vadbo. Dostikrat nam pripeljejo tudi povsem nepokretne paciente po kakšni operaciji in podobno in za te bolnike potrebujemo res veliko več časa, da jih spravimo k sebi.«

Prof. dr. Barbara Jezeršek Novaković ob ogledu kolesa

Telesni napredek motivira

Bolnikom z limfomi, ki se zdravijo na Onkološkem inštitutu Ljubljana, bodo sobna kolesa v veliko pomoč, hkrati pa jim bodo popestrila tudi fizioterapijo, meni fizioterapevtka Nina Brekalo:

»Fizioterapija odslej ne bo zgolj hoja bolnika po hodnikih v našem spremstvu, ampak bomo bolnike spodbujali, da bodo lahko aktivni večkrat na dan. Telesna vadba je pomemben del celostne obravnave, tako s fizičnega kot psihičnega vidika, saj se s kolesarjenjem bolnik tudi malo zamoti, da njegov dan ni razpet zgolj med preiskavami in terapijami ter obremenjen z izvidi. Hkrati pa lahko s sobnim kolesom bolnik lažje spremlja svoj telesni napredek. Zato je sobno kolo za bolnika tudi pomembna motivacija.«

Fizioterapevtka NIna Brekalo

Televizija ni vse

Da hospitalizirani bolniki s krvnimi raki zelo pogrešajo telesno aktivnost, poudarja medicinska sestra z Oddelka za limfome Tjaša Pečan Salokar:

»Gre za prva sobna kolesa za prav naš oddelek. Tako, da sem zelo vesela, da smo jih pridobili. Bolnike bomo spodbujali, da jih tudi čim bolj uporabljajo. Sama sem medicinska sestra, ki bolnike zelo priganjam h gibanju, ker pravim, da brez tega ne bo nič, saj  televizija ni vse! Bolniki res pogrešajo telesno aktivnost, zlasti mladi, ki jih je pri nas kar nekaj. Poleg odhoda v park bodo imeli zdaj priložnost s sobnimi kolesi prekolesariti tudi kakšen kilometer.«

Prevzem doniranih koles na oddelku

V združenju želimo, da bodo sobna kolesa svojim uporabnikom na Onkološkem inštitutu dobro služila, jim vračala telesno zmogljivost, optimizem in motivacijo ter jih srečno pripeljala do želenega cilja. Naš naslednji »kolesarski« cilj pa je Klinični oddelek za hematologijo UKC Ljubljana, kjer smo  bolnike s krvnimi raki razveselili z devetimi sobnimi kolesi. In tudi od tam se vam oglasimo kmalu!