Živimo v času polnem izzivov. Zdi se, da prehajamo iz ene krize v drugo, še hujšo. To je čas negotovosti in žal čas, ki nam redko dopušča, da najdemo tisto malo miru, da bi se ustavili in premislili, katere stvari so za nas resnično pomembne.

A življenje nas kljub temu vedno znova uči. Poskrbi za tiste neljube trenutke, ko se zdrznemo, zbudimo in vidimo, da smo čisto preveč časa posvečali nepomembnim stvarem in … pozabili nase. Ti trenutki se običajno prikradejo v naša življenja, ko jih najmanj pričakujemo in prav nihče si jih ne želi doživeti. Smrt bližnjega, težka bolezen, naravna nesreča, …

Da bi to težko obdobje premostili, potrebujemo veliko poguma, vztrajnosti in pripravljenosti, da se s temi trenutki soočimo. Če imamo ob sebi ljudi, ki jih imamo radi in jim zaupamo, je hoja po tej poti lažja. In ko pademo, nam ponujena roka sočutne osebe pomaga vstati.

To so trenutki, ki se jih moramo zavedati tudi zbiratelji donacij. Smo tisti, ki razumemo stisko človeka in s svojim znanjem in izkušnjami pomagamo finančno in materialno podpreti programe organizacij, ki ljudi v stiski opolnomočijo  in jim dvigajo kvaliteto življenja. V čast mi je bilo sodelovati pri zbiranju sredstev za CAR-T napravo. Ljudje so se množično odzvali na naše pozive k doniranju za napravo, ki dobesedno podaljšuje življenja bolnikov. Iskrena prošnja in želja, da pomagamo, je prispevala k temu, da imamo tudi v Sloveniji najsodobnejšo opremo.

Po mojem mnenju pa k uspešni akciji ni prispevala samo vrhunska strokovna ekipa, ki je jasno komunicirala namen zbiranja, temveč tudi opojna moč donacij. Doniranje v človeku sproži hormone sreče, počuti se dobro, sprejetega in del večje zgodbe. Ta lahko uspe le takrat, ko se poveže množica, ki želi dobro sočloveku. Vsak, ki donira s srcem, vsak, ki prostovoljno dela, in vsak, ki si vzame čas za pomoč prijatelju, sosedi ali znancu, ve, o čem govorim in se je zdaj bržkone nasmehnil.

Livija Rojc Štremfelj: “Če imamo ob sebi ljudi, ki jih imamo radi in jim zaupamo, je hoja po tej poti lažja. In ko pademo, nam ponujena roka sočutne osebe pomaga vstati.”

Vendar ta svet, ki kar nekam drvi in hiti, največkrat brezciljno, od nas želi in zahteva, da stvari vedno ovrednotimo v denarju. Toliko evrov donacije je primerno, toliko ur moraš biti prostovoljec in to se tako spodobi, to se pa ne. Pozabite to. Nič od tega ni res. Le kaže na težnjo tega podivjanega sveta, da spet določi, kako naj živimo naša življenja in da spet pozabimo nase.

Pri donacijah, prostovoljcih in podpori bolnim, socialno šibkim in drugim ljudem v stiski, se ta brzi svet čudi in nekolikanj obupava, saj vrednosti našega prispevka ni mogoče izračunati v denarju. Številke tukaj odpovedo. Zakaj? Vrednost našega prispevka je neprecenljiva. Tako za družbo kot za posameznika. Koliko evrov stane višja kvaliteta življenja bolnika z limfomom in koliko je vredna ura pogovora z njim, ko to najbolj potrebuje? Seveda tudi ne more določiti vrednosti iskrenega nasmeha, ki se donatorju izriše na obrazu, ko izvede nakazilo za dober namen.

O ja, pomembne stvari nimajo otipljive in določljive vrednosti. Da se zgodijo, potrebujejo samo naše odprto srce.

Hvala vsem, ki podpirate Združenje L & L. Zdaj veste. Neprecenljivi ste.

 

Livija Rojc Štremfelj, Agencija Lars