Po vsej Evropi obeležujemo evropski dan diseminiranega plazmocitoma. Ker bolniki pogosto pridejo do diagnoze pozno, je cilj ozaveščanja pravočasno prepoznavanje simptomov bolezni, kar pomeni več možnosti za uspešno zdravljenje in boljše preživetje bolnikov.
To je oblika krvnega raka, katerega najpogostejši simptom je bolečina v hrbtu oz. križu, zato ji že bolniki sami navadno ne posvečajo dovolj pozornosti in odlašajo z obiskom zdravnika. Ko pa bolnik vstopi v diagnostično obravnavo pa je njegova diagnostična pot navadno dolga, saj hodi od specialista do specialista preden dobi končno diagnozo.
Bolezen zato napreduje, povzroča vedno več težav in zahteva bolj agresivno zdravljenje z več zapleti in slabšo kakovostjo življenja za bolnika. Zato je pomembno, da smo pozorni na simptome in čim prej o svojih težavah obvestimo zdravnika. Ostali simptomi – poleg bolečine v hrbtu – so še slabokrvnost (anemija), ki se kaže kot utrujenost, bledica in izčrpanost; pogoste okužbe, nagnjenost h krvavitvam, pojavljajo se lahko tudi nepojasnjeni zlomi kosti.
Zdravljenje te bolezni je naporno in zelo kompleksno, saj je potrebno zdraviti tako samo bolezen kot posledice, ki jih naredi na kosteh in organih. Zato je izrednega pomena, da je bolezen odkrita čim prej!
Če imate pogoste okužbe (angine, viroze, pljučnice), če imate nepojasnjeno bolečino v križu, hrbtu ali drugih kosteh ali ostale simptome, čim prej obiščite zdravnika in zahtevajte hitro diagnostiko, ki naj vključuje tudi podrobne krvne preiskave.
Več o diseminiranem plazmocitomu najdete tu: https://www.limfom-levkemija.org/diseminirani-plazmocitom/.
PRIPOROČAMO tudi ogled osebne izkušnje mlade Urška Firer, ki se z boleznijo pogumno in uspešno spoprijema že nekaj let: https://www.youtube.com/watch?v=HvyCf30igfE
Pobudnik kampanje ozaveščanja je krovna organizacija Myeloma Patients Europe, katere aktivni član je tudi Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L – Združenje Limfom Levkemija.