Objavljamo obvestilo in poziv predstojnika Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana, prof. dr. Sama Zvera, dr. med., spec. internista in hematologa, v povezavi s širjenjem okužb s covid-19 in slabšanjem epidemiološke slike.

Kot sami čutite, je sedanja covid situacija mnogo resnejša od spomladanske. To čutimo tudi na oddelku, ambulanti in v dnevni bolnišnici, kjer vsake toliko pride do manjšega incidenta v smislu stika z osebo, ki je bila v stiku s covid pozitivno osebo. Zato čutim potrebo ponovno pozvati vse, ki pridete v našo ambulanto, da ste povsem resnicoljubni. Prosim, da brez zadržkov poveste ali ste bili v stiku s covid pozitivno osebo ali kažete znake prehlada, imate glavobol, vročino, vnete oči, prebavne motnje v obliki diareje, ali imate izgubo vonja in okusa, ipd. Zagotavljam vam, da zaradi »priznanja« zgoraj opisanih težav nikakor ne boste deležni, da vas zdravnik ne bo pogledal in da ne boste dobili medicinske pomoči! Nasprotno, vse bo tako kot vedno, z razliko, da bomo sočasno zaščitili bolnike in osebje s katerimi ste bili v stiku.

Nekdo, ki dobi covid okužbo v veliki večini primerov za to ni sam kri. Pač pa gre za splet okoliščin, naključij in podobno. Take osebe zato na KO za hematologijo nikoli ne bomo osamili, v smislu, da ne bo deležna naše pozornosti in zdravljenja, če bo to potrebno.

Sicer aktivnosti na oddelku in ambulanti potekajo rutinsko, zdravimo vse bolnike z vsemi diagnozami in ne delamo izjem. Tako bo tudi v prihodnje. Tudi naše osebje, negovalno, administrativno in zdravniško prihaja v stik z osebami, ki so covid pozitivne, zato jih kar nekaj na dnevni ravni tudi manjka in imajo karantenske odločbe. Zaenkrat ekipe medicinskega osebja, ki skrbijo za bolnike lahko sestavimo. Če bo šlo naprej z istim ritmom, verjetno temu dolgo ne bo več slučaj. V primeru vprašanj smo vam na voljo, naše dekte imate. Obljubo, da se bomo nanje oglašali pa tudi. Je pa potrebno včasih vztrajati dlje časa, saj imamo ne redko hkrati vizito, razgovore, vaje, opravljamo posege. Vse lepo in ostanite zdravi še dolgo dolgo časa, najbolje kar vrsto let.

Iz zakonodaje

V skladu s 4. členom Zakona o nalezljivih boleznih ima vsakdo pravico do varstva pred nalezljivimi boleznimi in bolnišničnimi okužbami ter dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred temi boleznimi.

V nasprotnem primeru navajanje neresničnih podatkov v skladu s 54. členom Zakona o nalezljivih boleznih pomeni prekršek, prav tako pa bomo v skladu s 177. členom Kazenskega zakonika, ki govori o prenašanju nalezljivih bolezni, primorani kršitelje kazensko ovaditi.

Prof. dr. Samo Zver, dr. med.

predstojnik KO za hematologijo