5. Obletnica celostne rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja

 
Ob svetovnem dnevu limfoma je Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, opozorilo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki, katere nepogrešljiv del je tudi celostna rehabilitacija.
Program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki External link opens in new tab or windowSkupaj na poti do zdravja, ki poteka pod okriljem Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, v septembru praznuje peto obletnico delovanja. Od sprva pilotnega projekta je program, ki nastaja v sodelovanju z Združenjem hematologov Slovenije in sofinanciranjem External link opens in new tab or windowMinistrstva za zdravje, danes reden program združenja, v katerega se je doslej vključilo preko 200 bolnikov s krvnimi raki.
 
Ne da se opisati hvaležnosti bolnikov ob koncu, ko zaključujejo ta program, ko pišejo, da smo jim pomagali vrniti se nazaj v življenje,” je dejala izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo Kristina Modic. S temi besedami je na novinarski konferenci External link opens in new tab or windowKluba Slovenska tiskovna agencija STA v sodelovanju z omenjenim združenjem izpostavila pomen rehabilitacije in celostne obravnave bolnikov.
 
Med pogosto zapostavljenimi vidiki pri obravnavi onkoloških bolnikov je prehranjevanje. Zaradi bolezni, ki je zelo obremenjujoča za metabolizem, in zdravil, ki še dodatno prizadenejo posamezne organe, je prehranjevanje teh bolnikov zelo težavno. Tako bolnikom v programu s pomočjo posvetov s klinično dietetičarko, kot poudarja strokovna vodja programa celostne rehabilitacije, hematologinja s Kliničnega oddelka za hematologijo External link opens in new tab or windowUKC Ljubljana prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med., ves čas pomagajo, da ostane v prehranskem stanju, ki omogoča zdravljenje. S tem vsaj deloma ohranjajo tudi mišično maso, ki je ključnega pomena pri zelo pomembni fizični aktivnosti. Ta je v okviru fizikalno-gibalnega modula uporabnikom programa rehabilitacije na voljo 2x tedensko in vključuje tako fizioterapevtsko kot kineziološko vadbo.
 
Program bolnikom s krvnimi raki omogoča tudi izmenjavo medsebojnih izkušenj. “Marsikdo niti ne zna ubesediti, niti ne ve, da ima določene težave, ki jih je potem slišal od ostalih bolnikov, in je nato ugotovil, da so to tudi njegove težave. To delo v majhnih skupinah je tako pomembno za bolnike s podobnimi diagnozami, saj so mnogi ob zaključku programa povedali, da njihovo življenje nikakor ne bi bilo takšno, kot so ga pridobili s tem programom,” je še poudarila prof. dr. Preložnik Zupan.
 
Vodja projektov Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo in koordinatorica programa celostne rehabilitacije dr. Brina Žagar je prav tako izpostavila pomen podpore in pomoči med in po zdravljenju bolnikov s krvnimi raki. V programu celostne rehabilitacije, ki traja šest mesecev, bolniki spoznajo ljudi s podobnimi izkušnjami in uvidijo, da niso sami.
 
Poleg prehranskega in fizikalno- gibalnega modula je za bolnike izjemnega pomena tudi psihosocialni modul, ki ga v programu celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja izvajajo klinične psihologinje. Rak namreč ni izziv zgolj za telo, temveč pogosto tudi za duševno stanje bolnika in njegovih bližnjih, poudarja klin. psihologinja mag. Andreja Cirila Škufca Smrdel z Oddelka za psihoonkologijo na External link opens in new tab or windowOnkološkem inštitutu Ljubljana .
Na novinarski konferenci je tako predstavila tudi pravkar izdano knjigo, ki sta jo za psihološko podporo bolnikom s krvnimi raki pripravili psihologinji Škufca Smrdel in Jana Jereb. Knjigo z naslovom Spoprijemanje s hematološko – onkološko boleznijo si lahko zainteresirani na dom brezplačno naročijo prek el. naslova External link opens in new tab or windowinfo@limfom-levkemija.org .
 
Po zaključenem zdravljenju se morajo bolniki s krvnimi raki ponovno soočiti z običajnim življenjem in zunanjim svetom, zato je pomembno, da ohranjajo skrb za zdravje tudi v tem obdobju, je povedal predsednik Združenja hematologov Slovenije doc. dr. Matevž Škerget. Opozoril je na pomen skrbi za duševno zdravje, prav tako pa na nujnost telesne aktivnosti in opore bližnjih.
Za uresničitev projekta celostne rehabilitacije so se leta 2017 povezali civilna družba, stroka in Ministrstvo za zdravje, ki program celostne rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja od vsega začetka tudi sofinancira. V tem obdobju so ga kot kakovostnega prepoznali tako doma kot tudi v tujini. Kljub temu pa sogovorniki poudarjajo, da je za sistemsko ureditev celostne rehabilitacije za onkološke bolnike, ki mora vključevati tudi socialno in poklicno rehabilitacijo, potrebna odločitev na državi ravni.
 
Povzeto po: Slovenska tiskovna agencija STA
 
Več o celostni rehabilitaciji za bolnike s krvnimi raki in možnosti vključitve: External link opens in new tab or windowwww.nazajvzivljenje.si
 

Vabljeni k ogledu posnetka: