Pisalo se je leto 2008, ko je skupina zanesenjakov, zdravnikov in medicinskih sester, na Onkološkem inštitutu vzpostavila prvo Ambulanto za klinično prehrano. Ob prelomu tisočletja so namreč ugotavljali, da pri medicinski obravnavi onkoloških bolnikov »nekaj manjka«. Kaj je tisto, kar manjka, je znala prepoznati legendarna zdravnica prim. Mojca Senčar, ki je svojo kolegico anesteziologinjo izr. prof. dr. Nado Rotovnik Kozjek, dr. med., usmerila in spodbujala k raziskovanju vloge prehrane v onkološki obravnavi.

Začetki niso bili enostavni, se danes spominja vodja Enote za klinično prehrano izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, saj je bila klinična prehrana v svetu še v povojih, v Sloveniji pa ni bila prepoznana kot del medicinske stroke. Zato so dogodki ob snovanju nove ambulante na Onkološkem inštitutu Ljubljana, kot duhovito ilustrira v nedavnem predavanju ob 15-letnici ambulante, večkrat spominjali na prizore iz televizijske serije Naša mala klinika.

Enota za klinično prehrano OI (foto: Miha Fras)

Frizerski salon ali ambulanta za klinično prehrano?

In tako je bilo naključje, morda pa tudi ne, da je septembra 2008 prva ambulanta klinične prehrane v Sloveniji svoje mesto dobila v prostoru, ki je bil na Onkološkem inštitutu sicer načrtovan za bolnišnični frizerski salon. K razvoju nove specialnosti na takratnem slovenskem medicinskem področju je leta 2003 botrovala tudi resolucija Sveta Evrope o vzpostavitvi bolnišnične prehrane, h kateri se je zavezala tudi Republika Slovenija, kar je razvoju klinične prehrane na Slovenskem utrlo pot. Enota za klinično prehrano je strokovno multidisciplinarno prehransko obravnavo tako prva v državi vključila v vse faze zdravljenja bolnikov z rakom. Na Onkološkem inštitutu pa je od leta 2017 dalje vzpostavljena tudi klinična pot prehranske podpore in terapije v skladu s strokovnimi mednarodnimi smernicami klinične prehrane. Razvili so sistem za nadomestno terapijo odpovedi prebavil, ki se izvaja tudi na domu, vključeni pa so tudi v Evropski register za zdravljenje kronične odpovedi prebavil.

Ne teža, šteje funkcionalna telesna masa

Strokovnjaki ambulante za klinično prehrano, danes so v okviru Enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu že štiri, ki izvajajo prehransko svetovanje, imajo pa tudi ambulanto za  parenteralno prehrano na domu in bolniški oddelek za klinično prehrano, so morali sprva odpraviti mit, da ima klinična prehrana opraviti zlasti s telesno težo in indeksom telesne mase. V klinični prehrani se namreč posvečajo predvsem ohranjanju in izgradnji funkcionalne telesne mase, saj mišična masa bolnikom pomaga, da je zdravljenje učinkovitejše in kakovost življenja boljša. Ali, kot pojasni izr. prof. dr. Rotovnik Kozjek: »Prehranskega stanja ne moremo videti iz letala, ampak tako, da opredelimo, ali je zdravo ali bolezensko. Potrebno je torej presejanje na prehransko ogroženost, na sarkopenijo in kaheksijo – podhranjenost ter diagnostika. Prehranska obravnava bolnikov z rakom je potrebna, saj je v ambulanto za klinično prehrano na začetku hodilo malo pacientov z zelo nizkim indeksom telesne mase, vendar so imeli pa slabo prehransko stanje, ki ga pa takrat še nismo znali pogledati.« Zato so opravili presečne študije, ki so pokazale podobne rezultate kot v tujini: približno tri četrtine bolnikov z rakom je prehransko ogroženih, slaba polovica pa potrebuje takojšnjo terapijo prehranskega stanja. »S klinično prehrano ne zdravimo raka, temveč motnje prehranskega stanja. Stroka klinične prehrane prek prehranskega pregleda omogoča vzpostavitev optimalne strategije prehrane za varovanje zdravja posameznika, tako zdravega kot tudi bolnega. Hkrati zagotavlja strokovne usmeritve za zdravljenje različnih motenj prehranjenosti. To je izjemno pomembno za bolnike z različnimi raki, ker jih na ta način lahko bolj učinkovito zdravimo, manj je sopojavov zdravljenja in boljša je kvaliteta življenja.«

“Začetki niso bili enostavni”, se danes spominja vodja Enote za klinično prehrano izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek.” (foto: Miha Fras)

Razvoj stroke po meri bolnikov

Za razvoj klinične prehrane v slovenski medicini gre velika zasluga tudi organizacijam bolnikov, meni izr. prof. dr. Rotovnik Kozjek: »Ker je stroka klinične prehrane namenjena bolnikom, je bilo tekom njenega razvoja v slovenski medicini neprecenljivo sodelovanje z organizacijami bolnikov. Te praviloma prej kot medicinsko okolje prepoznajo ključne probleme bolnikov in včasih tudi same angažirajo medicinske strokovnjake. Na ta način nemalokrat spodbudijo tudi “uradno medicino”, da se zdravstvene dejavnosti, ki jih pacienti potrebujejo, prej in bolj učinkovito vključijo v njihovo obravnavo. Prav tako nam lahko samo bolniki prikažejo, kateri problemi so v klinični praksi najbolj pomembni, zato tudi na ta način pomagajo usmerjati razvoj stroke.«

(foto: Miha Fras)

Prehranska obravnava bolnikov s krvnim rakom

Ker vsak bolnik z rakom ni deležen potrebnega prehranskega presejanja, Slovensko združenje bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L, bolnikom s krvnim rakom presejanje na prehransko ogroženost zagotavlja v okviru programa celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja. Združenje L&L program že sedmo leto izvaja v sodelovanju z Združenjem hematologov Slovenije in strokovnjaki za različna področja rehabilitacije in sofinanciranjem Ministrstva za zdravje, donatorjev in sponzorjev. Prehransko presejanje bolnikov v programu rehabilitacije izvajajo strokovnjakinje – klinične dietetičarke – iz Enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu, ki pripravljajo tudi redna mesečna predavanja o prehrani. Prek spletne platforme Združenja L&L External link opens in new tab or windowwww.posvetuj.se pa bolnikom s krvnimi raki in njihovim bližnjim združenje omogoča tudi brezplačne individualne prehranske posvete s klinično dietetičarko iz Enote za klinično prehrano Onkološkega inštituta.

Za več informacij o prehranski podpori bolnikom s krvnim rakom vabljeni k ogledu videa z izr. prof. dr. Nado Rotovnik Kozjek:

Veliko nasvetov in pojasnil o prehrani hematološkoonkološkega bolnika lahko najdete na spletni strani rehabilitacijskega programa v prehranskem modulu: External link opens in new tab or windowhttps://www.nazajvzivljenje.si

Pogovoru z vodjo Enote za klinično prehrano lahko prisluhnete tudi v podkastu Na obisku.