Obljavljamo mnenje prof. dr. Sama Zvera, dr. med., spec. internista in hematologa, predstojnika Kliničnega oddelka za hematologijo UKC LJ, glede cepljenja proti gripi za hematološke bolnike:
“Opozorili so me, da obstaja veliko negotovosti in nejasnosti v zvezi s cepljenjem proti gripi, ki prihaja prav tako na dnevni red.
Naše stališče je, da cepljenje proti gripi svetujemo vsakemu hematološkemu bolniku, izjema so tisti, ki so v postopku aktivnega zdravljenja s kemoterapijo ali zdravili, ki okrnejo humoralno imunost. To je imunost, posredovana s strani protiteles.
Takšno cepljenje spodbudi oz. poveča njihovo nastajanje s strani krvni celic, ki jim rečemo plazmatke. Je pa res, da tudi v kolikor se kdo od slednjih cepi, praviloma ne utrpi škode, je pa vprašljiva korist kot taka. Po nekaterih priporočilih naj bi tako od takega zdravljenja minilo vsaj 3 mesece. Morda, če vprašate mene, bi se sam cepil s kakšnim tednom manj.
Kakorkoli, cepljenje proti gripi je nekakšna nuja pri naših bolnikih. S cepljenjem zmanjšamo možnost, da bomo za gripo zboleli oz. še pogosteje omilimo njen potek. Ker pogosto po gripi pride še bakterijska okužba, lahko preprečimo tudi slednjo.
Enako svetujem, da se hematološki bolnik cepi z nekonjugirano pnevmokokno vakcino (tovarniško ime Prevenar 13). Cepljenje lahko izvedete na področni izpostavi NIJZ. V kolikor je na izvidu specialista hematologa zapisano, da je indicirano, zanj ni treba plačati.
Hvala za razumevanje in ne dvomim, da se boste odločili po zdravem razumu.”
Prof. dr. Samo Zver, dr. med.