V torek, 8. decembra 2020, je potekal L&L INFO DAN 2020, izobraževalni dogodek, ki je vsako leto namenjen bolnikom z rakom in njihovim svojcem. Letos so priznani zdravstveni strokovnjaki osvetlili pomen ohranjanja kakovosti življenja in pozitivne naravnanosti med in po zdravljenju raka. Dogodek je v živo prenašala Slovenska tiskovna agencija STA, na njem je prisostvovalo 358 udeležencev. Posnetek dogodka je na voljo in vabimo vas k ogledu.
Ohranjanje kakovosti življenja in pozitivne naravnanosti med in po zdravljenju raka je bila rdeča nit L&L INFO DNEVA 2020.
Osrednji izobraževalni dogodek Združenja L&L je zaradi epidemije tokrat potekal virtualno, toda čeprav nam je letošnje leto prineslo številna odrekanja, smo vsak sebi in drug drugemu ponovno dokazali, da lahko z nekaj prilagoditvami, dobro voljo in skupnimi močmi tudi v teh časih ostanemo aktivni, povezani in drug drugemu v oporo.
Hkrati je to bila priložnost, da so sodelovali tudi tisti,ki se Info dneva L&L zaradi oddaljenosti ali težjega dostopa ne bi mogli udeležiti. Tako se je zbralo kar 358 udeležencev, kar je največ do zdaj.
Prof. dr. Samo Zver, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana, je uvodoma pozdravil več kot 230 udeležencev virtualne konference in predstavil razmere na tamkajšnjem oddelku ter prizadevanja celotnega zdravstvenega tima za preprečevanje vdora novega koronavirusa, ki bi lahko resno ogrozil bolnike s krvnimi raki. Poudaril je, da je Klinični oddelek za hematologijo UKC Ljubljana edina klinika, kjer zaradi zelo strogih ukrepov za preprečevanje vdora novega koronavirusa v klinično okolje še ni prišlo do prenosa okužbe.
Članica Tima za zdravljenje limfomov z Onkološkega inštituta Ljubljana Jana Pahole, dr. med., je predstavila zelo razvejano področje limfomov in metode zdravljenja in spremljanje teh sistemskih malignih bolezni, ki jih izvajajo pretežno na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Posvetila se je predvem metodi spremljanja bolezni watch&wait, kar pomeni opazuj in čakaj, in izpostavila pomen dobrega sodelovanja z bolniki, ki jim s to metodo omogočajo kakovostno življenje s počasi napredujočo boleznijo in z natančnim spremljanjem odložen začetek zdravljenja na čas, ko to postane zares potrebno. Izrazila je zaskrbljenost, saj njihove klinične izkušnje kažejo, da bolniki z visoko malignimi limfomi zaradi epidemije pridejo do ustreznega zdravljenja bistveno kasneje in zato večino bolnikov s hodgkinovim limfomom začno zdraviti šele v četrtem stadiju bolezni.
Kako drugačna je perspektiva za bolnike danes v primerjavi z nekaj desetletji prej, je pojasnila prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med., s Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana. V zadnjih 30 letih so se številne smrtonosne bolezni namreč spremenile v dobro obvladljive kronične bolezni, s katerimi je mogoče zelo kakovostno življenje. Za primer je navedla kronično mieloično levkemijo, pa tudi za akutne levkemije velja, da so nova zdravila pomembno prispevala, da so te iz leta v leto obvladane bolje. Nadvse pomembna podpora zdravljenju pa je tudi celostna rehabilitacija med in po zdravljenju raka. Bolniki s krvnimi raki imajo, kot eni redkih v državi, na voljo strokovno zasnovan program celostne rehabilitacije Skupaj na poti do zdravja, ki z moduli prehranske, gibalne in psihološke podpore uspešno dopolnjuje celostno zdravstveno obravnavo bolnikov s krvnimi raki, ki so zaradi enega najnapornejših onkoloških zdravljenj še posebej prehransko in psihološko izpostavljeni, in jim omogoča bolj kakovostno in zadovoljujoče vsakdanje življenje med in po bolezni.
O pomenu nefarmakološke podpore bolniku med in po zdravljenju raka je spregovorila prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, vodja Enote za klinično prehrano na Onkološkem inštitutu Ljubljana, ki je pojasnila, da je ustrezna prehrana v kombinaciji s telesno aktivnostjo najboljša podpora zdravju, saj vpliva na presnovo zdravil ter pozvala k vzpostavitvi presejanja prehranske ogroženosti bolnikov z rakom. Dotaknila se je tudi področja prehranskih dopolnil in opozorila, da ta ne morejo nadomestiti urejene prehrane.
Na psihološko podporo kot nujni sestavni del celostne obravnave bolnikov z rakom je opozorila specialistka klinične psihologije dr. Vesna Radonjić Miholič, saj je za kakovostno življenje čvrsta duševna kondicija ključna. Ob soočanju z rakom, posebej v tako zahtevnem obdobju, kot je korona leto, je ta postavljena pred težko preizkušnjo in duševna stiska je običajna spremljevalka tako zahtevnih bolezni, kot so krvni raki.
Kristina Modic, izvršna direktorica Združenja L&L, nam je približala programe združenja, ki nemoteno, res da v predrugačeni obliki, potekajo tudi v epidemiji in člane združenja povabila k vključitvi v program celostne rehabilitacije za bolnike s krvnimi raki Skupaj na poti do zdravja, ki omogoča povratek bolnika nazaj v življenje.
Izvedbo L&L Info dneva so podprli: FIHO – Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij Slovenije ter podjetja Janssen, Medias International, Pfizer, Takeda in Servier.
